Piesi bezpieczniejsi na aktywnych przejściach

TAURON w kolejnych gminach buduje inteligentne przejścia dla pieszych. Sześć z nich oddano do użytku w Nysie, a dwa w pobliskim Otmuchowie na Opolszczyźnie. W kontekście zmiany przepisów o ruchu drogowym, inteligentne przejścia znacznie poprawią poziom bezpieczeństwa.

Już od czerwca zaczną obowiązywać nowe przepisy w ruchu drogowym. Zgodnie z brzmieniem zmienionych przepisów, kierowca będzie miał obowiązek zatrzymania się nie tylko przed pieszym znajdującym się bezpośrednio na pasach, ale także przed tym, który dopiero ma zamiar na nie wkroczyć. W tym kontekście widoczność w obrębie przejścia po zmroku lub w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza staje się jeszcze ważniejsza.

Z tego względu TAURON Nowe Technologie buduje na zlecenie samorządów coraz więcej tzw. inteligentnych przejść. W Nysie sześć tego typu instalacji właśnie przeszło niezbędne odbiory. Pojawiły się one na ulicach: Bohaterów Warszawy (jedno przy szkole, drugie przy szpitalu), Moniuszki, Orzeszkowej, Grodkowskiej i Kusocińskiego. W Otmuchowie piesi korzystają z aktywnych przejść na tamtejszym Rynku oraz na ulicy Nyskiej.

- To jeden z elementów oferty biznesowej TNT w obszarze oświetlenia. Co prawda naszą główną działalnością w tym zakresie jest obsługa infrastruktury oświetleniowej w gminach, jednak dla naszych partnerów mamy też propozycję budowy nowoczesnych instalacji poprawiających bezpieczeństwo i komfort życia, które wpisują się w ideę Smart City – mówi Artur Warzocha, prezes zarządu TAURON Nowe Technologie.

Inteligentne przejścia dla pieszych od TAURONA

Aktywne przejścia to instalacje, które ostrzegają kierowców o zbliżającym się do zebry pieszym. Przechodzień wykrywany jest z pewnej odległości za pomocą kamery lub czujnika ruchu, to z kolei powoduje uruchomienie dodatkowych funkcji. W obrębie przejścia może pojawić się np. migające żółte światło ostrzegające kierowców, podświetlony znak D6 (przejście dla pieszych), a dodatkowe lampy w momencie pojawienia się pieszego na przejściu rozświetlają po zmroku otoczenie. Instalacja może być także wyposażona w nagłośnienie, z którego emitowane będzie ostrzeżenie lub komunikat edukacyjny.

- Te elementy stanowią sygnał dla kierowcy, że na przejściu za chwilę pojawi się pieszy. Kierujący ma szansę zareagować wcześniej i szybciej. A wiadomo, że o zdarzeniach na drogach decydują sekundy, często nawet ich ułamki – mówi Waldemar Jemioła, dyrektor Departamentu Majątku Oświetleniowego TAURON Nowe Technologie. - Zaletą aktywnego przejścia dla pieszych jest fakt, że nie świeci w sposób ciągły, a zastosowane punkty świetlne powstały w technologii led. To pozwala zaoszczędzić na rachunkach za prąd. Ale co bardziej istotne, intensywne światło pojawia się nagle, więc siłą rzeczy kierowca musi na nie zareagować. Taka sytuacja wyrywa go ze spowodowanej nocnymi warunkami monotonii – dodaje Waldemar Jemioła.

Instalacja w każdej chwili może być też rozbudowana o kolejne elementy. Instalatorzy mogą zamontować np. monitoring wizyjny, dzięki któremu na bieżąco śledzona będzie sytuacja na przejściu i w jego bezpośrednim otoczeniu. 

Rozmiar 1,4 MB

1 / 2

Audio

10.05.2021

Gracjan Respondek, rzecznik prasowy TAURON Nowe Technologie

Pobierz mp3 (1,4 MB)

0

Kontakt dla mediów

ul. ks. Piotra Ściegiennego 3

40-114 Katowice

Formularz subskrypcji

Wypełnij poniższy formularz.

Administratora danych osobowych jest Tauron Polska Energia S.A. ks. Piotra Ściegiennego 3, 40-114 Katowice.