Cztery jeże zostały wypuszczone na wolność w pobliżu Zameczku w Czerwionce – Leszczynach. Start w samodzielne życie ułatwi im specjalnie przygotowany domek z podobizną jeża na dachu. Dzięki realizowanemu przez TAURON projektowi „Jeż MegaZwierz” już 59 jeży odzyskało zdrowie i wróciło na wolność.
Cztery młode jeże, które wróciły na wolność urodziła jeżyca leczona przez Piotra Gleńska, pracownika TAURONA. Zwierzęta przyszły na świat w marcu, po odkarmieniu i sprawdzeniu stanu zdrowia mogły wrócić na łono przyrody. Młode wypuszczane na wolność to: Janusz, Tomasz, Mateusz i Renata.
TAURON na start przygotował im specjalne domki. Jeżowe budki zbudowane są ze spienionego, bardzo twardego styropianu – styroduru. Dwa długie tunele wejściowe skutecznie zabezpieczają wnętrze przed intruzami takimi jak psy, kuny czy lisy. Mają też dodatkowy walor – zapewniają właściwą wentylację wewnątrz. Mieszkaniec takiej budowli ma więc solidne schronienie.
– Cieszę się, że w pobliżu Zameczku pojawi się domek dla sympatycznych jeżyków. Mamy nadzieję, że uchroni te zwierzęta przed ich największymi zagrożeniami. Wypuszczenie uratowanych jeży jest okazją do przypomnienia naszym mieszkańcom zasad, których przestrzeganie pomaga trwać zwierzętom w dobrostanie. W akcję zaangażowało się także przedszkole z dzielnicy Leszczyny - to wartościowe działanie, którego celem jest uwrażliwienie najmłodszych na los zwierząt, a także zwrócenie uwagi dzieci na funkcjonowanie ekosystemu – mówi Wiesław Janiszewski, Burmistrz Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny.
Cztery lata temu TAURON ogłosił konkurs dla swoich pracowników, w którym szukano pomysłów na wsparcie społeczności lokalnych. Piotr Gleńsk ze spółki TAURON Dystrybucja zgłosił marzenie – chciał budować domki dla jeży, które przechodzą rehabilitację w jego domu. Dziś to marzenie materializuje się w ogrodach i parkach południowej Polski. Dotychczas dzięki projektowi #JeżMegaZwierz na wolność wróciło 59 uratowanych jeży, a kolejne przechodzą właśnie leczenie i rehabilitację.
Jeż MegaZwierz
Jeż to zwierzę niezwykle pożyteczne. Zjada gryzonie (myszy, nornice), larwy owadów, dżdżownice, gady, ślimaki (również te bez muszli), pająki, a także padłe ptaki. Jeż wystraszony lub zaatakowany nie ucieka, a kuli się szczelnie otoczony kolcami. W ten sposób zwierzę naraża się na atak drapieżników takich jak m.in. psy. Jeże nie chorują na wściekliznę i jej nie przenoszą. Na terenie Polski występują dwa gatunki jeża: zachodni i wschodni. To zwierzę świetnie czuję się w parku, ogrodzie i lesie. Dorosły jeż w ciągu kilku godzin potrafi zjeść 100-150 gramów pokarmu, odpowiada to 10-12 kg, które musiałby spożyć dorosły mężczyzna.
Samochody, mechanizacja prac rolniczych i ogrodowych, pułapki architektoniczne – to tylko część listy zagrożeń dla jeży. Piotr Gleńsk, pracownik TAURON Dystrybucja, od lat pomaga kolczastym zwierzakom. Dzięki współpracy z przychodnią weterynaryjną Szwarc&Sobik z Rybnika otrzymuje jeże wymagające rehabilitacji.
Kilka rad jak pomóc jeżom w upałach: