TAURON podświetlił renesansowy Ratusz w Brzegu

TAURON przygotował widowiskową iluminację zabytkowego ratusza w Brzegu. Renesansowy budynek, zachwycający swoją architekturą za dnia, teraz również po zmroku zyskał na atrakcyjności. Do podświetlenia zabytku użyto ponad 160 energooszczędnych naświetlaczy ledowych. Oświetlenie zyskał też budynek magistratu.

Projekt iluminacji ratusza i budynku brzeskiego magistratu wymagał zainstalowania 164 naświetlaczy o temperaturze barwowej światła od 3000 do 4000 Kelwinów (od ciepłej do neutralnej). Naświetlacze charakteryzują się zróżnicowaną optyką – jedne rzucają wąski snop światła wyłaniając drobny detal architektoniczny, inne szerokim, tzw. zalewowym światłem obejmują szerokie partie elewacji budynków. Budynek magistratu oświetlają urządzenia o mocy 1,5 kW, w przypadku ratusza moc naświetlaczy to 2 kW.

TAURON przygotował iluminację Ratusza w Brzegu – jednego z najcenniejszych zabytków architektury renesansowej w Polsce. Budowla powstała w drugiej połowie XVI w., została zbudowana na planie podkowy z niewielkim dziedzińcem wewnątrz. Uwagę przechodniów zwracają czworoboczne, zwieńczone kopułami wieże, okalające zachodnią elewację. W ciągu dnia dostrzeżenie tych atrakcyjnych detali nie stanowi problemu, natomiast wieczorami atrakcyjność budynku nie była tak widoczna. Dlatego na zlecenie brzeskiego magistratu oświetleniowcy z TAURON Nowe Technologie przygotowali iluminację wydobywającą z mroku najciekawsze elementy XVI-wiecznej bryły. Nad realizacją zlecenia czuwał także konserwator zabytków, z którym kształt iluminacji był konsultowany.

- Tworzenie iluminacji wymaga przemyślanego, ściśle zaplanowanego działania. Budynek trzeba drobiazgowo pomierzyć, dokładnie obejrzeć za dnia i po zmroku, a następnie wybrać te elementy jego architektury, które powinny zostać wyeksponowane za pomocą światła. Następnie powstaje projekt 3D oceniany m.in. przez konserwatora zabytków. I to wedle niego, krok po kroku, montowane są naświetlacze odpowiadające za efekt finalny. Budynek wyłania się z mroku, jego kształt staje się miękki i przyjazny dla obserwatora – mówi Piotr Apollo, wiceprezes zarządu TAURON Nowe Technologie.

Zakładając, że lampy będą pracować średnio osiem godzin dziennie, roczne zużycie energii elektrycznej wyniesie około 10 000 kWh. To tyle, ile w ciągu roku zużyją przeciętnie dwie rodziny mieszkające w domach jednorodzinnych. Oświetlenie zabytkowego ratusza i budynku Urzędu Miasta w Brzegu nie obciąży znacząco miejskiej kasy, bo zastosowane oprawy wykorzystują technologię led, są więc energooszczędne i przyjazne środowisku. Warto dodać, że w ubiegłym roku TAURON Nowe Technologie zmodernizował na terenie miasta 1350 opraw oświetleniowych należących do spółki. Wszystkie wymienione zostały na nowoczesne lampy ledowe.

- Mamy w swojej ofercie wiele usług związanych z oświetleniem. Jesteśmy w stanie zaproponować samorządom, oprócz standardowej umowy obsługi sieci oświetleniowej, także nowoczesne rozwiązania poprawiające komfort życia i bezpieczeństwo mieszkańców. Iluminacje zabytkowych budynków, infokioski, inteligentne przejścia dla pieszych, usługa Smart City – to tylko niektóre z rozwiązań oferowanych przez pion oświetlenia TNT – wymienia wiceprezes Piotr Apollo.

TAURON ma duże doświadczenie w przygotowywaniu takich projektów. W przeszłości podobne iluminacje rozświetliły bryłę Archikatedry Chrystusa Króla w Katowicach, Wieżę Bramy Wrocławskiej w Nysie czy sanktuarium na Jasnej Górze.

1.jpg

jpg 2.9 MB 4032x3024 pikseli

1 / 2

1

14.06.2021

Pobierz jpg 3024 (2.9 MB)

0

Kontakt dla mediów

ul. ks. Piotra Ściegiennego 3

40-114 Katowice

Formularz subskrypcji

Wypełnij poniższy formularz.

Administratora danych osobowych jest Tauron Polska Energia S.A. ks. Piotra Ściegiennego 3, 40-114 Katowice.