Co Polacy wiedzą o Powstaniach Śląskich? TAURON wyrusza w Polskę z historyczną wystawą

Czy po 100 latach Polacy pamiętają o Powstaniach Śląskich? Czy wiedzą, kto był przywódcą zrywu Polaków oraz czy mają świadomość tego, co oznaczało dla II RP przyłączenie dużej części jednego z najbardziej uprzemysłowionych regionów ówczesnej Europy? Pytania te zadał TAURON w badaniu opinii publicznej zorganizowanym przez IBRiS, z okazji inauguracji cyklu ogólnopolskich wystaw dotyczących III Powstania Śląskiego.

Z przeprowadzonego w drugiej połowie czerwca badania wynika, że większość Polaków (80 proc.) słyszało o Powstaniach Śląskich, ale jedynie co piąty ankietowany łączy polski zryw na Górnym Śląsku z postacią Wojciecha Korfantego, dowódcą III Powstania Śląskiego. Z badania przeprowadzonego przez IBRiS wynika również, że wiedza o samych walkach powstańczych jest niewielka. Wśród osób, które słyszały o Powstaniu, 68 proc. nie wie, gdzie rozegrała się jego kluczowa bitwa. Wśród najmłodszych respondentów (18-29 lat) o bitwie pod Górną Św. Anny słyszało jedynie 13 procent.

Przyłączony do II RP Śląsk jest kojarzony przede wszystkim z górnictwem węgla kamiennego, przemysłem i hutnictwem. Uwagę zwraca fakt, że 36 procent respondentów nie wie w czym przodowało województwo śląskie w II RP.

Stulecie Powstań Śląskich

TAURON z okazji obchodów setnej rocznicy III Powstania Śląskiego zorganizował wystawę przedstawiającą jego przebieg i bohaterów w nieoczywisty sposób. Zwiedzający dowiedzą się m.in. o udziale kolejarzy w Powstaniu, roli kobiet oraz o przywódcy, który zasłynął jako genialny szpieg. Wystawę otwartą dziś w Katowicach, podczas wakacji będzie można zobaczyć również w Krakowie, Warszawie, Gdańsku i Wrocławiu. Wystawa przypomina historię i bohaterów tamtych wydarzeń, by podkreślić potencjał regionu w zmieniającej się Europie.

- Województwo Śląskie i to dzisiejsze, i to sprzed stu lat zdumiewa swoim bogactwem. Cieszę się, że TAURON promuje Śląsk, realizując ogólnopolską kampanię informacyjną poświęconą znaczeniu Powstań Śląskich, dobrze, że firma o fundamentalnym znaczeniu dla regionu jest jego dobrym ambasadorem, to przykład dobrze pojętego działania w interesie wspólnym – mówi Jakub Chełstowski, Marszałek Województwa Śląskiego.

- Ślązacy świetnie znają historię swoją i swoich rodzin, na jej podstawie wyrosła lokalna tożsamość. Teraz tę historię musimy pokazać w innych częściach Polski. To początek, w najbliższych miesiącach mocniej zaangażujemy się w projekty edukacyjno-historyczne. Korzystając z nowych technologii, chcemy ciekawie i atrakcyjnie opowiadać o historii Śląska i jej bohaterach – mówi Paweł Strączyński, prezes zarządu TAURON Polska Energia. – Chcemy pokazać, jaki wpływ na życie zwykłych ludzi mają decyzje podejmowane wiele kilometrów od Śląska. Dziś unijny Zielony Ład oznacza dla Polski porzucenie węgla i przemysłu w obecnym kształcie. Naszym obowiązkiem jest więc zaplanowanie i przeprowadzenie transformacji sprawiedliwie – dodaje prezesa TAURONA.

W ramach obchodów przyłączenia Górnego Śląska do Rzeczpospolitej TAURON zorganizował już m.in.: Akcję #KochamŚląsk, którą zainaugurowano w niedzielę, 16 sierpnia 2020 roku. Wedy to na chłodni kominowej elektrowni w Jaworznie wyświetlany był portret Wojciecha Korfantego. W ramach przedsięwzięcia zorganizowano też w mediach społecznościowych konkurs #KochamŚląsk. Łącznie nadesłano w nim 500 fotografii prezentujących walory przyrodnicze i architektoniczne Śląska. Najlepsze nagrodzone zdjęcia można podziwiać jako część wystawy historycznej.

Dodatkowo w Zabrzu na ścianie kamienicy przy ulicy Bolesława Wallek-Walewskiego 2 od lutego znajduje się ekomural o powierzchni 126 m2. Na malowidle podziwiać można Wojciecha Korfantego, czyli jedną z najważniejszych postaci w nowożytnej historii Śląska i Polski. Mural dodatkowo pochłania smog.

Rozmiar 1.5 MB

1 / 7

Audio

05.07.2021

Łukasz Zimnoch, rzecznik prasowy TAURON Polska Energia

Pobierz m4a (1.5 MB)

0

Kontakt dla mediów

ul. ks. Piotra Ściegiennego 3

40-114 Katowice

Formularz subskrypcji

Wypełnij poniższy formularz.

Administratora danych osobowych jest Tauron Polska Energia S.A. ks. Piotra Ściegiennego 3, 40-114 Katowice.