TAURON w Warszawie opowiada o Powstaniach Śląskich

Objazdowa wystawa poświęcona Powstaniom Śląskim trafiła do Warszawy. Plenerową ekspozycję przygotowaną przez TAURON można oglądać na Skwerze Wisławy Szymborskiej przed Pałacem Kultury i Nauki do 29 lipca. Przechodnie dowiedzą się z niej, gdzie miała miejsce bitwa, która doprowadziła do przyłączenia do II RP jednego z najbardziej uprzemysłowionych regionów Europy oraz który szpieg został bohaterem. Wystawa została przygotowana z okazji setnej rocznicy wybuchu III Powstania Śląskiego.

 

TAURON wyrósł z przemysłowej tradycji regionu, a Ślązacy świetnie znają swoją historię. Chcemy, by rezonowała ona także w pozostałej części kraju tak, jak dzieje się to w przypadku losów bohaterów Powstania Warszawskiego. Śląsk od stu lat pełni kluczową rolę w gospodarczym rozwoju Polski, a wydarzenia, które miały wówczas miejsce w niepodważalny sposób wpłynęły na dzisiejszy obraz Rzeczpospolitej – mówi Paweł Strączyński, prezes zarządu TAURON Polska Energia.

Inspiracją do powstania wystawy było badanie opinii społecznej przeprowadzone przez IBRIS w czerwcu br. Wynika z niego, że w Polsce wiedza na temat śląskiego zrywu niepodległościowego jest niewielka. Jedynie 20 proc. ankietowanych przypisuje Wojciechowi Korfantemu największe zasługi w przyłączeniu Górnego Śląska do II RP. 65 proc. badanych nie potrafiło także określić nazwy góry, pod którą rozegrała się kluczowa bitwa III Powstania. Według wskazań ankietowanych spoza województwa śląskiego, przedwojenny Śląsk kojarzony jest głównie z górnictwem. Tylko 1 proc. pytanych wskazywało na hutnictwo, które stanowiło ówcześnie kluczowy element przemysłowego krajobrazu regionu. Wystawa pokazuje historię sprzed stu lat, tak by najważniejsze fakty dotyczące tych wydarzeń pozostały w pamięci zwiedzających.

Dzięki tej ekspozycji zwiedzający dowiedzą się, który szpieg został bohaterem, dlaczego w trakcie walk nie wstrzymano ruchu pociągów oraz co zadecydowało, że jeden z najbardziej uprzemysłowionych regionów XX-wiecznej Europy został przyłączony do nowopowstałego państwa polskiego – mówi Tomasz Wrona, bytomski historyk, pasjonat dziejów Górnego Śląska.

Z początkiem lipca plenerowa wystawa została zainaugurowana w Katowicach, później dostępna była w Krakowie. Od 22 do 29 lipca można oglądać ją na Skwerze Wisławy Szymborskiej przed Pałacem Kultury i Nauki. W kolejnych etapach ekspozycja będzie dostępna także w Gdańsku i Wrocławiu.

Wystawa prezentowana jest w szczególnym dla sektora energetycznego czasie, w którym prowadzone są intensywne rozmowy dotyczące kształtu tej gałęzi gospodarki. Proces transformacji energetycznej będzie miał w najbliższych latach ogromny wpływ na region oraz życie społeczne. Zarządzający Grupą TAURON zabiegają, aby proces ten prowadzony był sprawiedliwie i w oparciu o dialog społeczny.

– Teraz, podobnie jak sto lat temu, o losie zwykłych ludzi decydowały decyzje zapadające wiele kilometrów od Śląska. Unijna Polityka Klimatyczna oznacza odejście od węgla i dogłębną transformację regionu. Naszym obowiązkiem jest więc zaplanowanie i przeprowadzenie tej transformacji sprawiedliwie – dodaje prezesa TAURONA.

 

#KochamŚląsk

W ramach obchodów przyłączenia Górnego Śląska do Rzeczpospolitej TAURON zorganizował już m.in.: akcję #KochamŚląsk, którą zainaugurowano w sierpniu 2020 roku. Wtedy to na chłodni kominowej elektrowni w Jaworznie wyświetlany był portret Wojciecha Korfantego. W ramach przedsięwzięcia zorganizowano też w mediach społecznościowych konkurs #KochamŚląsk. Łącznie nadesłano w nim 500 fotografii prezentujących walory przyrodnicze i architektoniczne regionu. Najlepsze nagrodzone zdjęcia można podziwiać jako część wystawy. Dodatkowo w Zabrzu na ścianie kamienicy przy ulicy Bolesława Wallek-Walewskiego 2, od lutego znajduje się ekomural o powierzchni 126 m2. Na malowidle podziwiać można Wojciecha Korfantego, czyli jedną z najważniejszych postaci w nowożytnej historii Śląska i Polski. Mural dodatkowo pochłania smog.

 

Warszawa_wystawa_Powstania.png

Rozmiar 3,3 MB 2134x1067 pikseli

Kontakt dla mediów

ul. ks. Piotra Ściegiennego 3

40-114 Katowice

Formularz subskrypcji

Wypełnij poniższy formularz.

Administratora danych osobowych jest Tauron Polska Energia S.A. ks. Piotra Ściegiennego 3, 40-114 Katowice.