Wsparcie TAURONA dla Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka

Fundacja ISKIERKA wspólnie z TAURONEM i wolontariuszami wyremontowali Oddział Onkologii, Hematologii i Chemioterapii na Oddziale Neurochirurgii Dziecięcej Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka, a także poczekalnię dla dzieci przyjeżdzających na naświetlania w Zakładzie Radioterapii Narodowego Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie Państwowego Instytutu Badawczego Oddziału w Gliwicach.

 Dzięki otwartym sercom i pomocnym dłoniom, wspólnie z dyrekcjami szpitali, udało się nam, pomimo trudności wynikających z pandemii, znaleźć sposób na poprawę warunków hospitalizacji, jak i diagnostyki w procesie leczenia onkologicznego dzieci. Wprowadzone zmiany pomagają dzieciom i rodzicom, których obecność jest ważna w trakcie leczenia. Dzieło to stało się możliwe dzięki poświęceniu i hojności naszych partnerów – podsumowuje zrealizowane inwestycje Jolanta Czernicka- Siwecka, prezes Fundacji ISKIERKA.

Pandemia przypomniała o wartości wspólnoty, wielu z nas doświadczyło w ostatnich kilkunastu miesiącach wsparcia obcych osób. TAURON od lat uważa, że budowanie, wzmacnianie i rozwijanie wspólnot lokalnych to fundamenty odpowiedzialnego biznesu. Wspieramy Iskierkę materialne, a także zachęcamy naszych pracowników do wolontariatu. Wyniki naszych prac można dostrzec w Katowicach i Gliwicach, i nie jest to nasze ostatnie słowo – podkreśla Paweł Strączyński, prezes zarządu TAURON Polska Energia.

Fundacja przy wsparciu TAURONA przeprowadziła kolejny etap prac modernizacyjnych poprawiających funkcjonalność na Oddziale Onkologii, Hematologii i Chemioterapii. Zaaranżowano nową, większą i bardziej funkcjonalną kuchnię dla rodziców w dawnym pokoju psychologa. Utworzono gabinet USG w dawniej kuchni dla rodziców, a także pokój rehabilitacji w dawnym gabinecie USG. Dodatkowo powiększono świetlicę i zreorganizowano nowe pomieszczenie na sprzęt medyczny. Zaś w miejscu dawnej pracowni przygotowywania cytostatyków utworzone zostały nowy pokój psychologa i aneks pielęgniarski. W łazienkę dostosowaną do potrzeb osób z niepełnosprawnościami doposażona została też nowa sala pobytu dziennego. Dodatkowo rozbudowano apteczkę oddziałową i zmodernizowano punkt wydawania wypisów i rozmów z rodzicami.

W najbliższym czasie sale pacjentów oraz korytarze na Oddziale Onkologii, Hematologii i Chemioterapii zostaną pomalowane. Stanie się to po wymianie drzwi w najbliższych miesiącach, w zależności od możliwości wynikających z ograniczeń covidowych. Odmalowane zostaną również gabinety lekarskie i pozostałe pomieszczenia – zapowiada kolejne etapy modernizacji dr n. med. Agnieszka Mizia-Malarz, kierownik Oddziału Onkologii, Hematologii i Chemioterapii.

W drugim skrzydle IV piętra Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka zmodernizowano salę dla pacjentów z pełnym węzłem sanitarnym, wyremontowano łazienkę dla pacjentów, zorganizowano apteczkę dla Oddziału Neurochirurgii w miejscu dawnego korytarza, udało się również zmodernizować pomieszczenie socjalne dla pielęgniarek Oddziału Neurochirurgii, wyremontowano też łazienkę przystosowaną dla osób niepełnosprawnych, doposażono gabinety lekarskie.

–  Docelowo zaaranżowana zostanie również nowa kuchnia dla rodziców i pomieszczenie socjalne. Obecnie trwa malowanie pomieszczeń na Neurochirurgii wraz z korytarzami przy wsparciu wolontariuszy, pracowników Czajka-Auto – referuje działania prof. dr. hab. n. med. Marek Mandera, Kierownik Oddziału Neurochirurgii Dziecięcej.

W Gliwicach, w Zakładzie Radioterapii Narodowego Instytutu Onkologii przeprowadzono adaptację pomieszczenia po dawnym punkcie rejestracji na potrzeby poczekalni pod nazwą „Świat Dziecka” dla dzieci przyjeżdżających do Instytutu na naświetlania. Pomieszczenie zostało pomalowane wg projektu fundacji przy wsparciu wolontariuszy z firmy ACS Accounting & Corporate Services oraz wyposażone w meble i sprzęty. Wydzielenie pomieszczenia dla dzieci oraz jego bliskie sąsiedztwo z gabinetami zapewni lepszy komfort oczekiwania, zmniejszy stres małych pacjentów i podniesie bezpieczeństwo w Zakładzie Radioterapii, który jest obecnie największą i najnowocześniejszą tego typu jednostką w Polsce.

Prace remontowo-modernizacyjne w szpitalach to część działań realizowanych przez Fundację ISKIERKA przy wsparciu partnera –  TAURON Polska Energia S.A. Firma od dłuższego czasu wspiera szereg działań społecznych fundacji na rzecz dzieci z chorobą nowotworową. To wydarzenia organizowane w miarę możliwości zarówno na oddziałach szpitalnych, jak i poza nimi. Z najistotniejszych należy wymienić akcje ze wspinaczami z Katowickiego Klubu Wysokogórskiego, którzy w czasie pierwszego lockdownu w strojach superzwierzaków zapukali do okien małych pacjentów, zjeżdżając na linach po fasadach szpitali dziecięcych w Katowicach i Zabrzu. Zorganizowany był również koncert świąteczny pod budynkiem Pediatrii w Zabrzu czy Wielki Piknik Integracyjny w Zabytkowej Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach, kiedy w czerwcu podopieczni fundacji w końcu mogli się spotkać, wspólnie pobawić i odreagować stres związany zarówno z chorobą, jak i czasem pandemii.  

Fundacja ISKIERKA jest polską organizacją pożytku publicznego zajmującą się od 2006 roku budowaniem systemów wsparcia finansowego, psychologicznego i społecznego dla dzieci z chorobą nowotworową i ich rodzin. Fundacja opiekuje się ponad 700 podopiecznymi, leczącymi się głównie w 4 specjalistycznych ośrodkach: Chorzowie, Katowicach, Rzeszowie i Zabrzu. Realizuje projekty ogólnopolskie i prowadzi pomoc finansową dla dzieci leczonych również w innych ośrodkach w Polsce i za granicą.

www.fundacjaiskierka.pl

Rozmiar 1.8 MB

1 / 4

Audio

28.07.2021

Łukasz Zimnoch, rzecznik prasowy TAURON Polska Energia

Pobierz m4a (1.8 MB)

0

Kontakt dla mediów

ul. ks. Piotra Ściegiennego 3

40-114 Katowice

Formularz subskrypcji

Wypełnij poniższy formularz.

Administratora danych osobowych jest Tauron Polska Energia S.A. ks. Piotra Ściegiennego 3, 40-114 Katowice.