TAURON w Gdańsku opowiada o Powstaniach Śląskich

Objazdowa wystawa poświęcona Powstaniom Śląskim trafiła do Gdańska. Plenerową ekspozycję przygotowaną przez TAURON można oglądać na ul. Targ Sienny. Przechodnie dowiedzą się z niej, gdzie miała miejsce bitwa, która doprowadziła do przyłączenia do II RP jednego z najbardziej uprzemysłowionych regionów Europy oraz który szpieg został bohaterem. Wystawa została przygotowana z okazji setnej rocznicy wybuchu III Powstania Śląskiego.

Gdańsk to kolejne miasto, w którym prezentujemy wystawę przypominającą bohaterów Powstań Śląskich. Tradycja związana z walką o niepodległą Polskę nie jest obca Gdańszczanom. Obrona Poczty Gdańskiej we wrześniu 1939 roku czy strajki w Stoczni Gdańskiej na zawsze zapadły w pamięć historyczną Polaków. Zarówno Ślązacy, jak i Gdańszczanie walkę o wartości najwyższe mają we krwi. Dziś Śląsk spotyka się z Gdańskiem – mówi Paweł Strączyński, prezes zarządu TAURON Polska Energia. - Dla mnie, jako prezesa zarządu TAURON Polska Energia, patriotyzm nie jest pustym słowem. To codzienna praca dla dobra Polski. To walka o nasz kraj, to walka o przyszłość. Krzewienie idei patriotycznych i wiedzy historycznej jest jednym z priorytetów działań komunikacyjnych. Dlatego celem wystawy jest popularyzacja wiedzy na temat Powstań, ich roli w historii II Rzeczpospolitej oraz podkreślenie wagi Górnego Śląska dla rozwoju potencjału współczesnej Polski. Ludzie ze Śląska są twardzi. Nie boją się pracy i nie boją się walczyć o niepodległość. To sól naszej ziemi. Dlatego dziś kłaniamy się im i dziękujemy za ich ofiarność – dodaje prezes Paweł Strączyński.  

Inspiracją do powstania wystawy było badanie opinii społecznej przeprowadzone przez IBRIS w czerwcu br. Wynika z niego, że w Polsce wiedza na temat śląskiego zrywu niepodległościowego jest niewielka. Jedynie 20 proc. ankietowanych przypisuje Wojciechowi Korfantemu największe zasługi w przyłączeniu Górnego Śląska do II RP.

Najmniejsza wiedza charakteryzuje młodsze pokolenia Polaków. Wśród badanych z grupy wiekowej 18-29 lat aż 81 proc. nie potrafi wskazać osoby, która najbardziej przysłużyła się przyłączeniu Śląska do Rzeczpospolitej. Blisko 1/3 ankietowanych z tej grupy wiekowej nie słyszała w ogóle o Powstaniach Śląskich, kolejno 87% najmłodszych pytanych nie potrafiło wskazać nazwy góry, pod którą odbyła się bitwa, która zdecydowała o przyłączeniu znacznej części Górnego Śląska do II RP.

Co więcej, według wskazań ankietowanych spoza województwa śląskiego, przedwojenny Śląsk kojarzony jest głównie z górnictwem. Tylko 1 proc. pytanych wskazywało na hutnictwo, które stanowiło ówcześnie kluczowy element przemysłowego krajobrazu regionu. Wystawa pokazuje historię sprzed stu lat, tak by najważniejsze fakty dotyczące tych wydarzeń pozostały w pamięci zwiedzających.

Z początkiem lipca plenerowa wystawa została zainaugurowana w Katowicach, później dostępna była w Krakowie i Warszawie. Od 30 lipca do 5 sierpnia można oglądać ją na ul. Targ Sienny w Gdańsku. Wkrótce ekspozycja będzie dostępna także we Wrocławiu.

Wystawa prezentowana jest w szczególnym dla sektora energetycznego czasie, w którym prowadzone są intensywne rozmowy dotyczące kształtu tej gałęzi gospodarki. Proces transformacji energetycznej będzie miał w najbliższych latach ogromny wpływ na region oraz życie społeczne. Zarządzający Grupą TAURON zabiegają, aby proces ten prowadzony był sprawiedliwie i w oparciu o dialog społeczny.

Teraz, podobnie jak sto lat temu, o losie zwykłych ludzi decydują decyzje zapadające wiele kilometrów od Śląska. Unijna Polityka Klimatyczna oznacza odejście od węgla i dogłębną transformację regionu. Naszym obowiązkiem jest więc zaplanowanie i przeprowadzenie tej transformacji sprawiedliwie – dodaje prezesa TAURONA.

DSC_7447.JPG

Rozmiar 7,0 MB 6000x4000 pikseli

Kontakt dla mediów

ul. ks. Piotra Ściegiennego 3

40-114 Katowice

Formularz subskrypcji

Wypełnij poniższy formularz.

Administratora danych osobowych jest Tauron Polska Energia S.A. ks. Piotra Ściegiennego 3, 40-114 Katowice.