TAURON i PGNiG podpisały list intencyjny dotyczący możliwej transakcji sprzedaży udziałów w Elektrociepłowni Stalowa Wola (ECSW) przez Grupę TAURON na rzecz Grupy PGNiG. We wrześniu ubiegłego roku firmy uruchomiły w Stalowej Woli blok gazowy o mocy 450 MW. Obecnie koncerny posiadają po 50 proc. akcji ECSW.
– ECSW to nowoczesna jednostka gazowa spełniająca bardzo restrykcyjne normy środowiskowe, której funkcjonowanie przez następnych kilkadziesiąt lat jest istotne dla stabilizacji bezpieczeństwa energetycznego Polski. Z tego względu dla pracowników ewentualna sprzedaż naszych udziałów nie będzie miała żadnych konsekwencji. PGNiG to mocny, stabilny i nowoczesny koncern, dla którego nowoczesne bloki gazowe są istotne w kontekście rosnącego wykorzystania gazu ziemnego w Polsce – wyjaśnia Jerzy Topolski, wiceprezes zarządu TAURON Polska Energia. – Celem sprzedaży udziałów w ECSW jest uporządkowanie portfela właścicielskiego TAURONA, co umożliwi poprawę zarządzania operacyjnego oraz optymalizacja wykorzystania paliwa gazowego w ramach Grupy TAURON – dodaje wiceprezes Topolski.
– Jednostki, takie jak ta w Stalowej Woli, są odpowiedzią na wyzwania związane z niskoemisyjną transformacją polskiej gospodarki, której ważnym graczem chce być PGNiG, mający swój udział w budowie silnego polskiego koncernu multienergetycznego. Nie bez znaczenia jest też fakt, że ECSW ma istotny wkład w poprawę jakości powietrza, a tym samym komfortu życia mieszkańców Stalowej Woli i okolic – dodał Paweł Majewski, prezes zarządu PGNiG.
Podpisany list intencyjny nie pociąga za sobą zobowiązania do zawarcia transakcji. Taka decyzja uzależniona będzie od wyników negocjacji w tym zakresie oraz spełnienia innych warunków określonych w przepisach prawa lub dokumentach korporacyjnych. TAURON o intencji sprzedaży udziałów w ECSW informował w maju 2019 roku przy ogłaszaniu Zielonego Zwrotu TAURONA.
Blok gazowo-parowy w Stalowej Woli pracuje w kogeneracji, zapewniając około 450 MW mocy elektrycznej dla krajowego systemu energetycznego oraz dostawy ciepła dla mieszkańców Stalowej Woli i Niska.
Dzięki wykorzystaniu gazu ziemnego jako paliwa, stalowowolska jednostka spełnia bardzo restrykcyjne normy środowiskowe. Emisja dwutlenku węgla, która wynosi około 360 kg/MWh, wpisuje się w wymagania konkluzji BAT (Best Available Techniques). Blok charakteryzuje również bardzo niska emisja tlenków azotu oraz praktycznie brak emisji tlenków siarki. Dodatkowo z uwagi na usytuowanie bloku w centrum miasta, bardzo ważny jest brak emisji pyłów.
W Elektrociepłowni Stalowa Wola pracuje również rezerwowe źródło ciepła, na które składają się kotłownia oraz instalacje pomocnicze i te łączące kotłownię z instalacjami bloku gazowo-parowego. W kotłowni zainstalowane są cztery kotły podgrzewające wodę sieciową na potrzeby grzewcze systemu ciepłowniczego Stalowej Woli i Niska oraz jeden kocioł wytwarzający parę wodną dla lokalnych odbiorców przemysłowych. Ciepło będzie w niej wytwarzane w czasie postoju bloku 450 MW – kotłownia stanowi zatem niezbędne uzupełnienia podstawowego źródła ciepła, jakim jest blok gazowy.