TAURON opowiada o Powstaniach Śląskich we Wrocławiu

Plenerową wystawę poświęconą historii Powstań Śląskich można oglądać obecnie we Wrocławiu na Placu Solnym. TAURON z okazji 100 rocznicy niepodległościowych zrywów postanowił przybliżyć ich historię mieszkańcom innych regionów kraju.

Wystawa opowiadająca historię polskich zrywów niepodległościowych na Śląsku dotarła do Wrocławia. Ekspozycja porusza najważniejsze wątki związane z III Powstaniem Śląskim, a także zrywami z lat 1919-1920. Zwiedzający dowiedzą się m.in. o udziale kolejarzy w Powstaniu, roli kobiet oraz o przywódcy, który zasłynął jako genialny szpieg.

Wystawę we Wrocławiu będzie można oglądać do poniedziałku, 30 sierpnia. Przypomina ona historię i bohaterów tamtych wydarzeń, by podkreślić potencjał regionu w zmieniającej się Europie. Śląsk teraz, podobnie jak przed stu laty, znajduje się bowiem w przełomowym dla siebie momencie. W wirtualną podróż po dziejach polskiego zrywu na Śląsku można udać się z kolei odwiedzając stronę internetową tauron.pl/powstania_slaskie.

Transformacja energetyczna jest dla regionu procesem niebagatelnym. Śląsk od wieku stanowi motor napędowy polskiej gospodarki, wydarzenia, które miały wówczas miejsce trwale wpłynęły na obecny kształt Rzeczpospolitej. Wierzymy, że zmiany, które zachodzą właśnie w europejskiej i polskiej energetyce dadzą impuls rozwojowy i przyczynią się do powstania nowoczesnych gałęzi przemysłu – mówi Łukasz Zimnoch, rzecznik prasowy TAURON Polska Energia.   

Inspiracją do powstania wystawy było badanie opinii społecznej przeprowadzone przez IBRIS w czerwcu br. Wynika z niego, że w Polsce wiedza na temat Powstań Śląskich jest niewielka. Jedynie 20 proc. ankietowanych przypisuje Wojciechowi Korfantemu największe zasługi w przyłączeniu Górnego Śląska do II RP. 65 proc. badanych nie potrafiło także określić nazwy góry, pod którą rozegrała się kluczowa bitwa III Powstania.

Według wskazań ankietowanych spoza województwa śląskiego, przedwojenny Śląsk kojarzony jest głównie z górnictwem. Tylko 1 proc. pytanych wskazało na hutnictwo, które stanowiło ówcześnie kluczowy element przemysłowego krajobrazu regionu. Wystawa pokazuje historię sprzed stu lat, tak by najważniejsze fakty dotyczące tych wydarzeń pozostały w pamięci zwiedzających.

Wrocław to ostatnie miasto, w którym oglądać można ekspozycję. Wystawa prezentowana była wcześniej w Katowicach, Krakowie, Warszawie i Gdańsku.

Rozmiar 1,3 MB

1 / 5

Audio

27.08.2021

Łukasz Zimnoch, rzecznik prasowy TAURON Polska Energia

Pobierz m4a 0 (1,3 MB)

0

Kontakt dla mediów

ul. ks. Piotra Ściegiennego 3

40-114 Katowice

Formularz subskrypcji

Wypełnij poniższy formularz.

Administratora danych osobowych jest Tauron Polska Energia S.A. ks. Piotra Ściegiennego 3, 40-114 Katowice.