TAURON wymieni blisko 700 lamp w gminie Murów

Blisko 700 lamp w gminie Murów w powiecie opolskimwymieni TAURON Nowe Technologie. Do końca roku wszystkie przestarzałe oprawy zostaną zastąpione nowoczesnymi lampami ledowymi. Murów to kolejny z samorządów, który przy wsparciu TAURONA chce zaoszczędzić na zużyciu energii i zredukować ślad węglowy.

Umowa podpisana przez gminę Murów i TAURON Nowe Technologie zakłada niemal 700 starych sodowych opraw oświetleniowych na ledowe. Przyniesie to miejscowemu samorządowi realne oszczędności w rachunkach za zużycie energii elektrycznej. Szacuje się, że ta niespełna sześciotysięczna gmina zmniejszy zapotrzebowanie na energię z tytułu oświetlenia ulicznego aż o 70%. W ujęciu rocznym daje to spadek z 255 tys. kWh do 76 tys. kWh. Inwestycja przyniesie także wymierną korzyść środowiskową – ograniczając emisję dwutlenku węgla o ok. 150 ton. To szczególnie istotne, ponieważ aż 75% powierzchni tej gminy zajmują lasy, a od 1999 roku cały jej obszar należy do Stobrawskiego Parku Krajobrazowego.

Umowa, którą podpisaliśmy z gminą Murów, to dowód na to, że rośnie świadomość samorządów dotycząca optymalizacji koszów ich prowadzenia: nie tylko tych dużych, ale i małych gmin wiejskich. Nie jest tajemnicą, że ceny energii elektrycznej rosną w ostatnich miesiącach dynamicznie – głównie z powodu droższych uprawnień do emisji CO2. Trzeba więc podejmować takie działania, które w znaczący sposób ograniczą zużycie energii. Dlatego wymiana opraw sodowych na LED to działanie, którego efekty gminny skarbnik odczuje już po pierwszym miesiącu użytkowania takiej instalacji – mówi Piotr Apollo, wiceprezes zarządu TAURON Nowe Technologie.

Oprócz mniejszego zapotrzebowania na energię elektryczną, lampy w technologii LED są też wyraźnie trwalsze od swoich tradycyjnych odpowiedników. Dodatkowo oświetlenie montowane w miejscowościach gminy Murów ma działać w technologii SMART – system będzie dostosowywać natężenie światła do konkretnych warunków atmosferycznych. Wgodzinach nocnych, kiedy ruch na ulicach będzie zdecydowanie mniejszy (miedzy 23.00 a 5.00), sterownik znacząco zredukuje moc lamp. Nie bez znaczenia pozostająteż kwestie bezpieczeństwa i dbałości o środowisko – w przypadku uszkodzenia oprawy LEDowej nie ma ryzyka emisji niebezpiecznych substancji chemicznych do atmosfery. Nowe lampy na terenie gminy Murów będą charakteryzowały się mocą od 18,5 do 75,5 W.

– Dzięki tej inwestycji z jednej strony będziemy oszczędzać na zużyciu energii elektrycznej, a z drugiej podniesiemy poziom bezpieczeństwa naszych mieszkańców. LEDowe oprawy zaproponowane nam przez TAURON pozwolą, za pomocą odpowiedniego strumienia światła, doświetlić te miejsca, w których lampy sodowe nie do końca sobie radziły mówi Michał Golenia, wójt Gminy Murów. Jak dodaje, wymiana opraw sodowych na LEDy to pierwszy krok w celu poprawy komfortu poruszania się po gminie w warunkach wieczornych i nocnych. Drugim będzie rozbudowa istniejącej sieci oświetleniowej na terenie Murowa i pobliskich miejscowości.

TAURON Nowe Technologie ma podpisane umowy oświetleniowe z ponad 600 gminami na obszarze obsługiwanym przez Grupę TAURON. Spółka obsługuje na tym terenie niemal 800 tysięcy punktów świetlnych.

Rozmiar 1.5 MB

1 / 1

Audio

09.09.2021

Michał Golenia, wójt Gminy Murów

Pobierz mp3 0 (1.5 MB)

0

Kontakt dla mediów

ul. ks. Piotra Ściegiennego 3

40-114 Katowice

Formularz subskrypcji

Wypełnij poniższy formularz.

Administratora danych osobowych jest Tauron Polska Energia S.A. ks. Piotra Ściegiennego 3, 40-114 Katowice.