TAURON ma 100 stacji ładowania pojazdów elektrycznych

TAURON uruchomił setną stację ładowania pojazdów elektrycznych. Najnowsze ładowarki działające w ramach programu Operator znajdują się w Pyrzowicach, Wiśle, Cieszynie i Bielsku-Białej. Inwestycje w infrastrukturę dla elektromobilności to jeden z elementów Zielonego Zwrotu TAURONA.

TAURON sukcesywnie powiększa swoją sieć ładowarek samochodów elektrycznych. W systemie znajduje się już 100 urządzeń budowanych od 2018 roku na terenie obsługiwanym przez energetyczny koncern.

W ostatnich dniach udostępniono cztery tego typu urządzenia. Znajdują się one w popularnych turystycznych lokalizacjach. Jedną z ładowarek zainstalowano na terenie hotelu DaSilva w Pyrzowicach, w bezpośrednim sąsiedztwie portu lotniczego Katowice. Z kolejnej mogą korzystać goście hotelu Ibis w Bielsku-Białej. Nowe stacje znajdują się także przy hotelu Stok w Wiśle oraz hotelu Mercure w Cieszynie. To dwustanowiskowe urządzenia typu AC ze złączem Type 2, ładujące pojazd z maksymalną mocą 22 kW.

Parkingi centrów handlowych, okolice urzędów miejskich, miejsca rozrywki czy hotele – to te lokalizacje, w których chcemy zagęścić siatkę obsługiwanych przez nas urządzeń. Ale elektromobilność to nie tylko domena dużych miast. Coraz częściej zgłaszają się do nas także małe samorządy, te z turystycznym potencjałem, które zdają sobie sprawę z konieczności posiadania ładowarek w kontekście dynamicznego rozwoju rynku pojazdów elektrycznych – wyjaśnia Piotr Apollo, wiceprezes zarządu TAURON Nowe Technologie. - To pozwoli przyciągnąć tym miejscowościom turystów, dla których posiadanie pojazdu elektrycznego wpisuje się w coraz popularniejszą filozofię życia, polegającą na redukowaniu śladu węglowego – dodaje wiceprezes TAURON Nowe Technologie.

Na obsługiwanym przez siebie obszarze TAURON oferuje użytkownikom aut elektrycznych i hybryd plug-in 183 punkty ładowania prądem AC (wolnych) i 38 stanowisk do ładowania szybkiego (DC). W tym roku użytkownicy aut elektrycznych pobrali ze stacji ładowania ze znakiem TAURONA ok. 40 tys. kWh energii elektrycznej.

- TAURON Nowe Technologie ze względu na czteroletnie doświadczenie w budowie stacji ładowania posiada przewagę konkurencyjną na tym rynku. Posiadamy w swoich zasobach m.in. eMap od TAURONA, czyli własny system zarządzania ładowarkami i aplikację służącą do obsługi całego procesu ładowania – ocenia wiceprezes Piotr Apollo. – Rozwój sieci nie byłby możliwy bez przychylności samorządów. Dzięki takiej współpracy w Katowicach udało się wybudować taką liczbę stacji, która tamtejszemu samorządowi pozwoliła z nawiązką wypełnić założenia ustawy o elektromobilności – przypomina Piotr Apollo.

Inwestowanie w sieć stacji ładowania wpisuje się w strategię Zielonego Zwrotu TAURONA nakierowaną na zwiększenie źródeł niskoemisyjnych w miksie wytwórczym TAURONA, inwestycje w modernizację sieci dystrybucyjnych oraz rozwój ekologicznych produktów i usług dla klientów. Urządzenia, zasilane z sieci operatora systemu dystrybucyjnego, dostarczają energię elektryczną pozyskiwaną z odnawialnych źródeł: elektrowni wodnych, wiatrowych i słonecznych. Pochodzenie „czystego prądu” potwierdza Polskie Towarzystwo Certyfikacji Energii (PTCE) w Poznaniu.

Według licznika elektromobilności, prowadzonego przez Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych i Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego, na koniec lipca 2021 r. w Polsce było zarejestrowanych łącznie 28 301 samochodów osobowych z napędem elektrycznym.

Przez pierwsze siedem miesięcy br. ich liczba zwiększyła się o 9 565 sztuk, to 134-procentowy wzrost w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego. Eksperci rynku e-mobility liczą, że rządowy program dopłat do zakupu elektryków spowoduje dynamiczny wzrost liczby aut elektrycznych na polskich drogach. Podobne ułatwienia już jesienią mają dotyczyć podmiotów zainteresowanych budową stacji ładowania.

Rozmiar 1.2 MB

1 / 2

Audio

14.09.2021

Gracjan Respondek, rzecznik prasowy TAURON Nowe Technologie

Pobierz mp3 0 (1.2 MB)

0

Kontakt dla mediów

ul. ks. Piotra Ściegiennego 3

40-114 Katowice

Formularz subskrypcji

Wypełnij poniższy formularz.

Administratora danych osobowych jest Tauron Polska Energia S.A. ks. Piotra Ściegiennego 3, 40-114 Katowice.