TAURON został nominowany do nagrody BohaterONy im. Powstańców Warszawskich. Nominacja to wyróżnienie za prowadzenie działań popularyzujących wiedzę o Powstaniach Śląskich. Firma zorganizowała cykl wakacyjnych wystaw, które trafiły do centrów największych polskich miast.
Głosowanie potrwa do 15 października br. na stronie internetowej: https://bohateron.pl/bohaterony-2021/zaglosuj/
Nagroda BohaterONy im. Powstańców Warszawskich ma wyróżniać osoby i instytucje, których działania w szczególny sposób promowały wiedzę o historii Polski XX wieku (lata 1918-1989) oraz edukację historyczno-patriotyczną – w roku obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
- Cieszy, że nasze prospołeczne działania są zauważane i doceniane. Mamy nadzieję, że objazdowa wystawa, która trafiła do Warszawy, Wrocławia, Gdańska, Krakowa i Katowic zwiększyła świadomość Polaków nt. skomplikowanej historii Śląska, a szczególnie trzech zrywów z lat 1919-1920-1921, które przyniosły w efekcie przyłączenie części tego regionu do Polski – wyjaśnia Artur Michałowski, p.o. prezesa zarządu TAURON Polska Energia.
TAURON z okazji obchodów setnej rocznicy III Powstania Śląskiego zorganizował wystawę przedstawiającą jego przebieg i bohaterów w nieoczywisty sposób. Zwiedzający mogli dowiedzieć się m.in. o udziale kolejarzy w Powstaniu, roli kobiet oraz o przywódcy, który zasłynął jako genialny szpieg. Wystawę, podczas wakacji można było zobaczyć w Katowicach, Krakowie, Warszawie, Gdańsku i Wrocławiu. Ekspozycja przypominała historię i bohaterów tamtych wydarzeń, by podkreślić potencjał regionu w zmieniającej się Europie.
BohaterON – włącz historię! to ogólnopolska kampania mająca na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego oraz promocję historii Polski XX wieku. Jest realizowana od 2016 roku przez trzy wrocławskie organizacje: Fundację Rosa, Fundację Sensoria i Fundację Pokolenia Kolumbów, których działaniom przyświeca hasło: Pamięć – Edukacja – Pomoc.
Nazwa akcji stanowi połączenie dwóch słów – polskiego „bohater” oraz angielskiego „ON”, czyli „włączyć”. Angielskie „ON”, zapożyczone z popularnego przymiotnika „on-off”, dosłownie włącza historię bohatera – film lub prezentację. Nazwa projektu ma również sygnalizować chęć włączenia do świadomości społecznej wydarzeń realizowanych w celu promocji dziejów naszego narodu oraz historii ludzi żyjących w czasach drugiej wojny światowej i wykazujących się patriotyczną postawą – osób, które nie chciały zostać bohaterami i wcale się za nich nie uważają, ale narażając swoje zdrowie za walkę o ojczyznę, stały się wzorami do naśladowania.