TAURON wybudował ponad cztery tysiące km sieci światłowodowej

Projekt ma na celu likwidację tzw. białych plam czyli objęcie zasięgiem szerokopasmowego Internetu gospodarstw domowych oraz jednostek oświatowych, w których dostępna przepustowość nie przekraczała 30 Mb/s. Inwestycja jest realizowana w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa.

- Budowa szerokopasmowego internetu oznacza zaangażowanie TAURONA w istotny program rozwoju cywilizacyjnego południowej Polski, gdzie koncentrujemy naszą działalność gospodarczą, a równocześnie rozszerzenie aktywności na nowe obszary biznesowe – wyjaśnia Patryk Demski, wiceprezes zarządu TAURON Polska Energia. – Już dziś na naszej sieci światłowodowej aktywnie działają duże firmy komunikacyjne. W następnym kwartale dołączą kolejni operatorzy krajowi i lokalni, którzy przechodzą aktualnie testy techniczne – dodaje Patryk Demski.

Oferta TAURONA skierowana jest do detalicznych operatorów telekomunikacyjnych, zarówno krajowych jak i lokalnych. Firma buduje sieć w 7 obszarach konkursowych POPC, czyli 132 gminach znajdujących się w województwach małopolskim, śląskim i dolnośląskim. Zgodnie z harmonogramem, do końca 2022 roku w zasięgu sieci światłowodowej znajdzie się ponad 205 tys. gospodarstw domowych, z czego ponad 102 tys. wybudowanych w ramach konkursu POPC i drugie tyle komercyjnie w ramach dogęszczania sieci. Do końca września 2021 roku TAURON wybudował 4214 km sieci, co stanowi 75% planowanej inwestycji.

Liczba świadczonych usług BSA na sieci TAURONA o przepustowości minimum 300 Mb/s już we wrześniu przekroczyła 1000. Równocześnie TAURON świadczy usługi o symetrycznej przepustowości min. 100 Mb/s dla 358 szkół. W czerwcu 2021 roku spółka TAURON Obsługa Klienta rozpoczęła świadczenie usług w modelu hurtowym, co oznacza, że udostępnia zainteresowanym operatorom telekomunikacyjnym możliwość świadczenia usług detalicznych na swojej sieci światłowodowej na jednakowych, niedyskryminujących warunkach. Dotychczas zostało zawartych 35 umów ramowych z Operatorami Korzystającymi o dostępie telekomunikacyjnym i świadczeniu usług telekomunikacyjnych na sieci światłowodowej TAURONA.

Wszelkie niezbędne informacje nt. realizowanego projektu znaleźć można pod adresem: www.biznes.tauron.pl.

Rozmiar 1.8 MB

1 / 1

Audio

12.10.2021

Pobierz m4a 0 (1.8 MB)

0

Kontakt dla mediów

ul. ks. Piotra Ściegiennego 3

40-114 Katowice

Formularz subskrypcji

Wypełnij poniższy formularz.

Administratora danych osobowych jest Tauron Polska Energia S.A. ks. Piotra Ściegiennego 3, 40-114 Katowice.