TAURON angażuje się w sadzenie drzew. „Drzewa mają megaMOC” [Termin zmieniony]

Wspólne sadzenie drzew, warsztaty z upcyklingu, ekoquiz to program pikniku organizowanego przez TAURON i Gminę Kąty Wrocławskie. W trakcie wydarzenia pod nazwą „Drzewa mają megaMOC” będzie można również wziąć udział w zajęciach i pokazach dla dzieci dotyczących bezpiecznego posługiwania się prądem.

Dla dzieci przygotowaliśmy zabawy i zajęcia dotyczące ekologii, ale również bezpieczeństwa przy urządzeniach elektrycznych. Najmłodsi będą więc mogli uczestniczyć w warsztatach z kreatywnego przetwarzania odpadów, a także wziąć udział w ekoquizie czy zamienić się w projektantów ekologicznej mody. Tych, którzy nas odwiedzą chcemy też przeszkolić z pierwszej pomocy przedmedycznej oraz opowiedzieć o pracy energetyków podczas prezentacji wozu pogotowania energetycznego  mówi Ewa Groń, rzecznik prasowy TAURON Dystrybucja.

Natomiast dla nieco starszych uczestników przewidziane są prelekcje i fachowe doradztwo z zakresu sadzenia drzew, a w szczególności sadzenia w pobliżu linii energetycznych.

Poradnik o sadzeniu drzew

Rocznie jedno duże drzewo potrafi wyprodukować tyle tlenu, ile wystarczy człowiekowi na 2 lata życia. Do tego pochłania CO2 i inne zanieczyszczenia atmosferyczne. Zielone punkty mają nie tylko wymiar estetyczny, ale także zdrowotny – tworzą miejsca idealne do wypoczynku. Ponadto drzewa obniżają temperaturę powietrza latem, redukując miejskie wysypy ciepła, dają przyjemny cień i zmniejszają poziom hałasu. Jednak by drzewa nie stanowiły zagrożenia dla mieszkańców miast, konieczna jest wiedza o prawidłowym sposobie ich sadzenia w okolicach Infrastruktury energetycznej – linii energetycznych będących pod napięciem. Cały poradnik można przeczytaj tutaj: https://bit.ly/3BM8OjR

– Jednym z naszych celów jest promowanie poradnika o prawidłowym sadzeniu drzew i krzewów w pobliżu linii energetycznych – „Co sadzić, by nie przesadzić”. Poradnik mówi o  takich gatunkach drzew i krzewów, które w perspektywie wieloletniej nie będą utrudniały dostawy energii i zagrażały bezpieczeństwu ludziPonieważ są to gatunki niskopienne nie będzie też potrzeby ich wycinki. Dbając o środowisko i zielone, przyjazne mieszkańcom miasta  nie tyko zwracamy uwagę na zachowanie szczególnych zasad podczas sadzenia i pielęgnacji drzew przy liniach energetycznych. Tak, jak w tym przypadku angażujemy się również w akcje sadzenia drzew w różnych miejscach. W tym roku posadziliśmy ich już ponad 1500 dodaje Groń.

Wydarzenie rozpocznie się od wspólnego sadzenia drzew z pomocą wolontariuszy. Pracownicy Urzędu Miasta i Gminy Kąty Wrocławskie, Dolnośląskiego Zespołu Parków Krajobrazowych, firm partnerskich, osadzeni z Zakładu Karnego nr 2 we Wrocławiu oraz mieszkańcy posadzą niemalże 100 sadzonek, przy profesjonalnym wsparciu firmy zajmującej się takimi usługami. Nasadzenia wykonane zostaną w kilku miejscach na terenie gminy, m.in. przy ulicy Korczaka w pobliżu firmy Cedo. Następnie na placu obok Hali Widowiskowo-Sportowej przy ulicy Brzozowej nastąpi uroczyste zasadzenie pamiątkowego dębu.

Wydarzenia tego typu pozwalają budować wspólnotę, która jednoczy się wokół przyrody i jej ochrony. Cieszę się, że nasza akcja spotkała się z tak dużym zainteresowaniem ze strony firm zlokalizowanych na terenie naszej gminy. Przy współpracy z Dolnośląskim Związkiem Parków Krajobrazowych oraz partnerów komercyjnych udało nam się zgromadzić sumę, która pozwoli na zakup sporej liczby drzewek. Liczę na to, że przerodzi się to w cykliczny projekt, który pomoże stworzyć w naszej gminie przyjazne i zielone miejsce do życia mówi Julian Żygadło, Burmistrz Miasta i Gminy Kąty Wrocławskie.

TAURON jest partnerem akcji, prowadzonej przez Gminne Kąty Wrocławskie przy współudziale Dolnośląskiego Zespołu Parków Krajobrazowych. Z uwagi na złe warunki meteorologiczne, termin pikniku został przesunięty. Więcej informacji wkrótce. 

Kontakt dla mediów

ul. ks. Piotra Ściegiennego 3

40-114 Katowice

Formularz subskrypcji

Wypełnij poniższy formularz.

Administratora danych osobowych jest Tauron Polska Energia S.A. ks. Piotra Ściegiennego 3, 40-114 Katowice.