TAURON sadzi drzewa i uczy Zielonego Zwrotu

„Bezpieczniki TAURONA. Włącz dla przyrody” to nowy program edukacyjny TAURONA. Energetyczny lider uczy bezpiecznego sadzenia drzew w pobliżu linii energetycznych. TAURON ma na koncie w tym roku niemal 1,5 tys. zasadzonych drzew.

W ostatni weekend października prawie 500 osób otrzymało poradnik. 130 uczestników wykorzysta tę wiedzę w praktyce sadząc drzewa i krzewy, których sadzonki wymienili za przyniesione elektrośmieci.

Jednym z głównych celów programu jest edukowanie o prawidłowym sadzeniu drzew i krzewów w pobliżu linii energetycznych – mówi Ewa Groń, rzecznik prasowy TAURON Dystrybucja. - „Co sadzić, by nie przesadzić?” to poradnik mówiący o  takich gatunkach drzew i krzewów, które w perspektywie wieloletniej nie będą utrudniały dostawy energii i zagrażały bezpieczeństwu ludzi, ponieważ są to gatunki niskopienne nie będzie też potrzeby ich wycinki. Dbając o środowisko i zielone, przyjazne mieszkańcom miasta nie tyko zwracamy uwagę na zachowanie szczególnych zasad podczas sadzenia i pielęgnacji drzew przy liniach energetycznych. Tak, jak w tym przypadku angażujemy się również w akcje sadzenia drzew w różnych miejscach. W tym roku posadziliśmy ich już niemal 1,5 tysiąca – dodaje Ewa Groń.

Mottem wydarzenia promującego program na Dolnym Śląsku było „Drzewa mają MegaMoc”. Podczas inauguracji programu niemal 500 uczestników otrzymało poradnik „Co sadzić, by nie przesadzić?” (zwłaszcza w pobliżu linii energetycznych), a 130 osób posadzi otrzymane, w zamian za przyniesione elektrośmieci, sadzonki drzew i krzewów.

Ponadto w ramach warsztatów z kreatywnego przetwarzania odpadów powstało 100 lasów w słoiku, do 50 ogródków trafiły zrobione z odpadów karmniki dla ptaków, a 120 drzewek zazieleniło wybrane miejsca na terenie gmin: Kąty Wrocławskie, Sośnica, Jurczyce oraz Nowa Wieś Wrocławska.

Moc atrakcji i przydatnej wiedzy

Najmłodsi uczestnicy chętnie zdobywali wiedzę i nowe umiejętności. Uczyli się jak bezpiecznie obchodzić się z prądem, jak udzielać pierwszej pomocy, co robić oraz czego nie robić, by być zdrowym i sprawnym. Największym powodzeniem cieszyły się jednak warsztaty z upcyklingu – czyli powtórnego wykorzystania niepotrzebnych rzeczy.

Dzieci robiły miniaturowe lasy, karmniki dla ptaków oraz zabawki. Dzięki ogromnym pokładom kreatywności i zdolności wygrywali konkursy: quiz z wiedzy przyrodniczej, produkcja eko-mody i mapa skarbów. Wcielali się w energetyków przy pracy, a na koniec odtańczyli energetyczną zumbę.

Drzewa a energetyka

Przedstawiciele TAURON Dystrybucji, gminy Kąty Wrocławskie i firm z regionu zasadzili również pamiątkowe drzewo – dąb. Będzie on przypominał odwiedzającym, że drzewa mają MegaMoc.

Rocznie jedno duże drzewo potrafi wyprodukować tyle tlenu, ile wystarczy człowiekowi na dwa lata życia. Do tego pochłania CO2 i inne zanieczyszczenia atmosferyczne. Zielone punkty mają nie tylko wymiar estetyczny, ale także zdrowotny – tworzą miejsca idealne do wypoczynku, zacienione i ciche. Jednak by drzewa nie stanowiły zagrożenia dla mieszkańców miast, konieczna jest wiedza o prawidłowym sposobie ich sadzenia w okolicach infrastruktury energetycznej – linii energetycznych będących pod napięciem. Porady i wskazówki w tym temacie, a także „Złotą 10 drzew” polecaną przez energetyków można znaleźć w poradniku, do pobrania ze strony:

https://bit.ly/3BM8OjR

lub za pomocą kodu QR:

QR pobierz-poradnik

By śledzić rozwój programu „Bezpieczniki TAURONA. Włącz dla przyrody” polecamy zaglądać na stronę:

https://www.tauron-dystrybucja.pl/bezpieczna-energia/bezpieczniki/wlacz-dla-przyrody

DSC_0126.JPG

Rozmiar 10.4 MB 6000x4000 pikseli

Kontakt dla mediów

ul. ks. Piotra Ściegiennego 3

40-114 Katowice

Formularz subskrypcji

Wypełnij poniższy formularz.

Administratora danych osobowych jest Tauron Polska Energia S.A. ks. Piotra Ściegiennego 3, 40-114 Katowice.