TAURON radzi – jak wybrać bezpieczne oświetlenie na Święta?

Pięknie oświetlone posesje i okazale przystrojone choinki blisko wigilijnych stołów tworzą niezapomnianą atmosferę Świąt Bożego Narodzenia. TAURON radzi, jak  wybrać zestaw, który nie tylko zapewni piękny efekt wizualny, ale przede wszystkim będzie bezpieczny w użytkowaniu.

Przed zakupem czy montażem oświetlenia zewnętrznego warto poznać podstawowe informacje dotyczące oznakowania, wymaganych atestów i stosowanych symboli. Pamiętajmy, że produkty do oświetlenia fasad, ogrodów i drzew muszą posiadając atest dopuszczający do stosowania w warunkach wysokiej wilgotności i niskich temperatur. Stopień ochrony (Index of Protection - IP) powinien wynosić  w tym przypadku przynajmniej IP 44, a najlepiej IP 65. To ważne, ponieważ zbyt niski stopień ochrony może grozić zwarciem, pożarem, a nawet porażeniem prądem. Oświetlenie elewacyjne i ogrodowe posiada drugą klasę ochronności iluminacji (izolacja wzmocniona), przedstawianą na opakowaniu lub instrukcji symbolem dwóch kwadratów –  jeden w drugim.

Co istotne, na opakowaniu oświetlenia powinno znajdować się również oświetlenie certyfikatu CE, który potwierdza, że zestaw został przebadany zgodnie z normami Unii Europejskiej i jest bezpieczny w użytkowaniu.

Niezależnie od sprawdzenia certyfikatów i upewnienia się, że produkt spełniania wymagane normy, każdorazowo powinniśmy sprawdzić  przed montażem, czy wszystkie elementy są sprawne, a przewody nie mają śladów przegrzania, przetarcia izolacji lub innych uszkodzeń. Tak, jak w przypadku innych urządzań zasilanych energią elektryczną, to nasz rozsądek, uwaga i podstawowe codzienne zasady BHP decydują o bezpieczeństwie –  mówi Ewa Groń, rzecznik prasowy TAURON Dystrybucja.  

Podczas samego montażu dekoracyjnego oświetlenia upewnijmy się czy:

-  połączenie zasilające oświetlenie jest wykonane w formie hermetycznej (wtyczka – gniazdko),

- podczas montażu oświetlenia wszystkie jego elementy są odłączone od zasilania,

- przewody zasilające nie są naprężone, ani podtrzymywane w sposób narażający je na przypadkowe przerwanie,

- przewody i wtyczki są zabezpieczone w taki sposób, aby były chronione przed ewentualnym działaniem wysokich temperatur ze sztucznych ogni lub fajerwerków,

- elementy zasilające i podłączone do sieci są niedostępne i dla dzieci.

Co ważne, przyłączone elementy oświetlenia zewnętrznego należy zabezpieczyć odpowiednio dobranym bezpiecznikiem przeciwporażeniowym (wyłącznik ochronny różnicowoprądowy), chroniącym przed porażeniem prądem.

Więcej materiałów poradnikowych związanych z użytkowaniem urządzeń elektrycznych oraz bezpieczeństwie na co dzień znajduje się na stronie programu edukacyjnego „Bezpieczniki TAURONA. Włącz dla dobra dziecka". 

oświetlenie_świąteczne.png

Rozmiar 3,1 MB 2134x1067 pikseli

Kontakt dla mediów

ul. ks. Piotra Ściegiennego 3

40-114 Katowice

Formularz subskrypcji

Wypełnij poniższy formularz.

Administratora danych osobowych jest Tauron Polska Energia S.A. ks. Piotra Ściegiennego 3, 40-114 Katowice.