TAURON uruchomił magazyn energii wraz z instalacją fotowoltaiczną

TAURON oddał do użytku instalację fotowoltaiczną z systemem magazynowania energii elektrycznej zlokalizowane w Zakopanem. Koncern chce zwrócić uwagę prosumentów i małych przedsiębiorców na konieczność gromadzenia produkowanej w warunkach przydomowych energii i zużywania jej „na miejscu”. To odpowiedź na problem wyczerpania możliwości odbioru prądu z paneli przez sieć przesyłową. Instalacja w zakopiańskiej Księżówce jest jedną z najwyżej położonych w Polsce.

- Idea jest taka, żeby prąd produkowany ze słońca nie trafiał bezpośrednio do sieci, bo jej możliwości przyjmowania energii kończą się dramatycznie. W niedalekiej przyszłości każdy prosument, który będzie chciał zoptymalizować proces produkcji i konsumpcji prądu stanie przed koniecznością instalacji takiego urządzenia. Dlatego z uwagą przyglądamy się zmianom w prawie umożliwiającym uruchomienie programu dopłat do zakupu magazynów energii – mówi Artur Warzocha, wiceprezes ds. korporacyjnych TAURON Polska Energia.

Energia ze słońca

Instalacja fotowoltaiczna w Centrum Formacyjno-Szkoleniowym „Księżówka” składa się ze 120 paneli monokrystalicznych o mocy 375 Wp każdy, posadowionych na gruncie oraz carporcie, którego konstrukcja nawiązuje do zakopiańskiej architektury. W sumie daje to moc niemal 45 kWp, a roczna produkcja prądu wyniesie ok. 36 MWh. Wyprodukowana energia będzie trafiać do systemu magazynującego o mocy 40 kWh. Jeśli pojawi się potrzeba magazynowania większej ilości energii pojemność akumulatora będzie można podnieść do 140 kWh. Z deklaracji producenta wynika, że tego typu instalacja będzie bezproblemowo pracować przez ponad 20 lat.

- Statystycznie największe zużycie prądu jest rano i wieczorem, czyli wtedy gdy instalacja pracuje z minimalną mocą lub wcale. W ciągu dnia jej efektywność znacząco rośnie, ale wtedy spada zapotrzebowania na prąd. Zastosowanie magazynu energii pozwala zbilansować proces energetyczny, bo rytm zużycia energii w instalacji pozbawionej możliwości magazynowania z reguły nie pokrywa się z profilem czasowym produkcji – mówi Piotr Apollo, prezes TAURONA Nowe Technologie. Jak dodaje, w ubiegłym roku na obszarze operacyjnym TAURONA powstało ponad 127 tys. mikroinstalacji o mocy niemal 1 GW. Zdecydowana większość z nich, nie posiadając możliwości magazynowania energii, w tzw. piku często działa bezproduktywnie.    

Wyjątkowa instalacja

Instalacja w zakopiańskiej Księżówce jest jedną z najwyżej położonych w Polsce. Znajduje się na wysokości ok. 1000 m n.p.m. i zlokalizowana jest na terenie bezpośrednio przylegającym do Tatrzańskiego Parku Narodowego. Dyrekcja zakopiańskiego ośrodka przystąpiła do programu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, który pokrył 90 proc. kosztów inwestycji.

Rozmiar 834,6 kB

1 / 1

Audio

17.03.2022

Gracjan Respondek, rzecznik prasowy TAURON Nowe Technologie

Pobierz mp3 (834,6 kB)

0

Kontakt dla mediów

ul. ks. Piotra Ściegiennego 3

40-114 Katowice

Formularz subskrypcji

Wypełnij poniższy formularz.

Administratora danych osobowych jest Tauron Polska Energia S.A. ks. Piotra Ściegiennego 3, 40-114 Katowice.