Milowy krok przy budowie farmy wiatrowej Piotrków

Na terenie budowy elektrowni wiatrowej Piotrków posadowiona została pierwsza turbina. Na miejsce przewożone są także komponenty 14 kolejnych.  Energia elektryczna z farmy  popłynie już jesienią tego roku.

Farma wyprodukuje 90 GWh rocznie, co zaspokoi 35 tysięcy gospodarstw domowych. Prace na terenie przyszłej elektrowni wiatrowej rozpoczęły się na początku 2021 roku, ich zakończenie planowane jest na jesień 2022 roku. Realizacją zajmuje się Spółka TAURON Zielona Energia, która powołana została do budowy i rozwoju projektów OZE w koncernie.

Transport komponentów z portu morskiego w Gdyni wiązał się z dużym wyzwaniem logistycznym. Pojedyncze  śmigło wiatraka waży 8,2 tony, ma długość 54 metrów, zaś po zmontowaniu średnica rotatora wynosi około 110 metrów. Natomiast sama gondola, do której montuje się łopaty wirnika waży ok. 70 ton.

Farma Piotrków jest realizacją zobowiązań TAURONA, dotyczących rozbudowy zeroemisyjnych mocy wytwórczych. W ramach strategii Zielonego Zwrotu TAURONA, konsekwentnie rozwijamy nasz portfel aktywów OZE. Przekazujemy do eksploatacji przemysłowe instalacje fotowoltaiczne, inwestujemy w farmy wiatrowe, a każdego roku przyłączamy do sieci elektroenergetycznej tysiące nowych prosumentów – mówi Patryk Demski, wiceprezes zarząd TAURON Polska Energia ds. strategii i rozwoju.

W grudniu 2020 r. TAURON kupił projekt farmy wiatrowej Piotrków poprzez nabycie spółki WIND T1, która rozwijała inwestycję o mocy 30 MW. Na elektrownię zlokalizowaną na terenach gmin Wolbórz i Moszczenica w powiecie piotrkowskim składa się 15 turbin wiatrowych, każda o mocy 2 MW. Pierwsza z nich została właśnie zmontowana.

Możemy powiedzieć, że kolejny istotny krok budowy farmy wiatrowej w Piotrkowie został rzeczywiście zrealizowany. Powstała pierwsza turbina wiatrowa, takich turbin będzie zbudowanych jeszcze 14. Przy budowie farmy zaangażowany jest zespół projektowy w naszej spółce, a także ekipa ponad 100 osób na placu budowy – mówi Wojciech Więcławek, prezes zarządu TAURON Zielona Energia.

 

Zielony Zwrot TAURONA

W 2019 roku TAURON podwoił moce wiatrowe poprzez akwizycję pięciu farm w północnej Polsce. Firma aktualnie dysponuje dziewięcioma takimi elektrowniami, w których energię elektryczną wytwarzają 182 turbiny wiatrowe o łącznej mocy ponad 380 MW.

Wraz ze zwiększaniem mocy w wietrze, TAURON równolegle realizuje projekty budowy farm fotowoltaicznych. W grudniu 2020 roku w Jaworznie, na terenie dawnej elektrowni węglowej, TAURON uruchomił pierwszą farmę fotowoltaiczną budowaną w ramach programu TAURON PV. Program zakłada uruchomienie farm fotowoltaicznych o łącznej mocy do 150 MW. Farmy powstają na terenach poprzemysłowych należących do Grupy TAURON. Obecnie, w ramach programu, trwają prace nad budową największej farmy fotowoltaicznej – w Mysłowicach. Jej docelowa moc zainstalowana ma wynosić aż 100 MW.

Natomiast w pierwszym kwartale 2021 r. do użytku oddana została elektrownia fotowoltaiczna Choszczno I o łącznej mocy 6 MW. W styczniu br. zakończono też budowę drugiej instalacji w tej lokalizacji – Choszczno II o mocy 8 MW, po jej oddaniu do użytkowania obie farmy fotowoltaiczne osiągną łączną moc 14 MW.

 

Grunt pod budowę farm fotowoltaicznych i wiatrowych

TAURON Zielona Energia kontynuuje proces pozyskiwania gruntów pod budowę nowych farm fotowoltaicznych i wiatrowych. Firma skupia się na dzierżawie terenów zlokalizowanych głównie w województwach śląskim, opolskim, małopolskim i dolnośląskim. Chętni do wydzierżawienia gruntów mogą zgłaszać się przez specjalny internetowy formularz. Oferta kierowana jest zarówno do osób fizycznych, jednostek samorządu terytorialnego jak i firm jednoosobowych czy też pozostałych podmiotów gospodarczych i prawnych.

Najbardziej poszukiwane nieruchomości  to te o powierzchni minimum 5 ha i klasie gruntu IV lub niższej. Dodatkowym atutem będzie bliska lokalizacja sieci średniego napięcia (SN) lub Głównego Punktu Zasilania (GPZ). W zamian firma gwarantuje atrakcyjne warunki dzierżawy, m.in. minimum 25-letni okres trwania umowy i coroczną waloryzację o wskaźnik inflacji.

Żywotność farmy fotowoltaicznej obliczana jest na około 25 lat, a farmy wiatrowej na 29 lat. Stąd w naszej ofercie znajduje się właśnie taki minimalny okres umowy dzierżawy. Poza waloryzowanym o stopę inflacji wynagrodzeniem dla właściciela, TAURON opłacać będzie także podatek gruntowy i co ważne, po wygaśnięciu dzierżawy, zutylizuje istniejące instalacje fotowoltaiczne – mówi Wojciech Więcławek.

Na stronie internetowej tze.tauron.pl koncern udostępnił wszystkim zainteresowanym specjalny formularz, poprzez który mogą zaoferować swoją działkę. W kwestionariuszu pojawiają się pytania, m.in. o klasę gruntu, jego powierzchnię i numer księgi wieczystej (obligatoryjne), a także numer działki (opcjonalnie). Zgłaszający jest też proszony o pozostawienie swoich danych kontaktowych oraz danych adresowych oferowanej nieruchomości.

 

Rozmiar 1.8 MB

Kontakt dla mediów

ul. ks. Piotra Ściegiennego 3

40-114 Katowice

Formularz subskrypcji

Wypełnij poniższy formularz.

Administratora danych osobowych jest Tauron Polska Energia S.A. ks. Piotra Ściegiennego 3, 40-114 Katowice.