Jeż stał się symbolem nowej strategii Grupy TAURON. Energetyczny lider ogłosił Zielony Zwrot TAURONA – energia na okrągło w trakcie Kongresu 590. W ostatnich dniach w kilku miastach młodzi ludzie zademonstrowali swoje wsparcie dla jeży. Flashmoby przykuły uwagę przechodniów w Krakowie, Warszawie i Katowicach. W trakcie wydarzeń odczytywano Manifest jeżowy. Organizatorem wydarzeń okazała się TAURON.
- Od lat jeże są symbolem Zielonego Zwrotu TAURONA, ekologicznej transformacji firmy. Pomagamy tym zwierzętom wracać do pełni zdrowia, promujemy wiedzę o jeżach, do parków trafiają specjalne domki dla tych sympatycznych zwierząt. Teraz czas na publiczne ogłoszenie: jeże są z nami na dłużej i co roku będziemy działać mając na uwadze jeże - wyjaśnia Paweł Szczeszek, prezes Grupy TAURON. – Na przykładzie troski o jeże chcemy pokazać naszą wrażliwość, którą będziemy kierować się w procesie transformacji energetycznej w kraju – dbając o najsłabszych i walcząc z ubóstwem energetycznym – wyjaśnia Szczeszek.
W trakcie flashmobów w Krakowie, Warszawie i w Katowicach pojawiły się postery zadające pytanie: „Dokąd tupta jeż?”. Powstała też strona dokadtuptajez.pl. Wspólnym mianownikiem tych działań i odpowiedzią na pytanie jest: do TAURONA.
Najbliższym działaniem będzie TAURONA będzie przekazanie 10 znaków przydrogowych z napisem „jeż wolniej”, które równocześnie pełnią rolę domku dla owadów. TAURON zamierza wdrożyć w życie Manifest jeżowy.
Treść manifestu:
„MANIFEST JEŻOWY
Preambuła:
Jeż jest dobrem narodowym Polski, mistrzem równowagi w przyrodzie, wojownikiem transformacji ekologicznej.
Żądamy:
1. Tworzenia sieci jeżowych schronisk, do których trafią jeże chore i ranne.
2. Lekcji o ochronie jeży w szkołach.
3. Jeżowych domków w parkach i na skwerach.
4. Znaków ostrzegawczych przy drogach, gdzie giną jeże.
5. Kampanii edukacyjnych przypominających, co stanowi największe zagrożenie dla jeży.
Obiecujemy:
Chronić, wspierać, ratować jeże.
Podpisano: Inicjatywa "Jasna Esencja Życia”.
TAURON od czterech lat realizuje projekt „Jeż MegaZwierz”. W ramach Piotr Gleńsk, jeden z pracowników firmy, prowadzi przydomową ochronkę dla kolczastych ssaków. W tym czasie udało się uratować ponad siedemdziesiąt jeży. Częścią projektu jest też budowanie specjalnych schronisk dla tych małych zwierząt i umieszczanie budek w miejscach, w których występuje deficyt naturalnych schronień.
Kilka rad jak pomóc jeżom w upałach: