TAURON zaobrączkował bociany

Nawet tysiąc ptaków rocznie otrzymuje specjalne obrączki, które ułatwiają prowadzenie badań ornitologicznych. Pracownicy TAURONU dostarczają specjalistyczny sprzęt i zapewniają możliwość bezpiecznego zbliżania się do gniazd, zlokalizowanych na słupach energetycznych. Pokazowe obrączkowanie odbyło się w okolicach Niepołomic, gdzie zaobrączkowane zostały młode na kilku gniazdach.

Gniazdo w Niepołomicach od 2 lat podlega 24-godzinnemu monitoringowi ze stałym streamingiem na YT i można go obserwować  – tutaj. Dzięki temu w ciągu tegorocznego sezonu wylęgu ornitolodzy mają możliwość zaobrączkowania ponad 1 000 młodych ptaków

 –  Obrączkowanie zawsze jest ciekawe, bo daje możliwość zobaczenia młodych ptaków z bliska. To dzisiejsze było jednak szczególne, ponieważ między innymi zaobrączkowane zostały 4 ptaki, których życie można obserwować każdego dnia online. Są to więc nasi dobrzy znajomi, którym kibicują też internauci  – mówi Ewa Groń, rzecznik prasowa TAURON Dystrybucja. 

Obecnie na gnieździe znajdują się 4 młode i jest to wyjątkowo dużo. W zeszłym roku para z tego gniazda odchowała tylko 2 osobniki.

Zielony Zwrot dla bocianów

Bociany bardzo chętnie wykorzystują infrastrukturę należącą do Grupy TAURON, m.in. tworząc gniazda na słupach energetycznych. Zdaniem ekspertów czują się tutaj bezpiecznie, bo drapieżnikom trudno jest wejść na gładkie konstrukcje i dlatego ponad 60 proc. bocianów ma swoje gniazda na słupach energetycznych.

 – Na infrastrukturze TAURON Dystrybucji mamy już ponad 2200 bocianich gniazd, a w samej Małopolsce, gdzie dziś było obrączkowanie młodych, około 600. Gdy ptaków nie ma w Polsce, dla ich bezpieczeństwa oraz dla bezpiecznej pracy sieci energetycznej, montowane są na gniazdach specjalne platformy, wynoszące gniazda powyżej przewodów pod napięciem. Jesienią i zimą nasze ekipy sprawdzają też, czy przerośnięte, ciężkie budowle nie zagrażają sieci energetycznej, a tym samym, czy nie będą powodować zakłóceń w dostawie energii do klientów –  mówi Ewa Groń, rzecznik prasowa TAURON Dystrybucja. 

Słupy energetyczne, jako miejsce zamieszkania ptaków, ograniczają jednak dostęp do gniazd badaczom, ponieważ przewody w pobliżu gniazd są pod napięciem. Bez wsparcia energetyków ani akcja obrączkowania przez ornitologów, ani czyszczenie gniazd nie mogłyby być realizowane.

Co ważne, wszystkie działania na rzecz bocianów realizowane są w sposób profesjonalny przy wsparciu specjalistów – Małopolskiego Towarzystwa Ornitologicznego, Regionalnych Dyrekcji Ochrony Środowiska, ornitologów i pasjonatów bocianów. Specjaliści doceniają pracowników TAURON Dystrybucja za wiedzę, profesjonalizm i zaangażowanie przy pracach na gniazdach. To dzięki pomocy spółki obrączkowanie bocianów prowadzone jest w skali umożliwiającej naukowcom zebranie wiarygodnych danych. W ostatnich dwóch latach na obszarze działania spółki udało się zaobrączkować ponad 2700 ptaków.

 –  Obrączkowanie bocianów odbywa się mniej więcej na przełomie czerwca i lipca, kiedy młode mają ok. 6 tygodni i nie umieją jeszcze latać. Gdy ktoś obcy zbliża się do gniazda przywierają do jego dna w bezruchu, a dorosłe osobniki odlatują i obserwują sytuację z bezpiecznej odległości. Nie spuszczają jednak swoich młodych z oka ani na chwilę - mówi dr Kazimierz Walasz, założyciel i prezes Małopolskiego Towarzystwa Ornitologicznego, ekolog. –  Dostęp do gniazda podczas obrączkowania jest dodatkowo okazją do zebrania materiałów, które posłużą do pogłębionej analizy. Mierzona jest średnica i wysokość gniazda oraz usuwane są z niego niebezpieczne resztki – sznurki, folie, druty, i inne śmieci. Dokonuje się także pomiaru wagi, długość dzioba i jednego ze skrzydeł młodych. Te wszystkie materiały i dane mają ogromne znaczenie dla lepszego poznania ptaków i ich zwyczajów – mówi dr Walasz.

Dbanie o bocianie gniazda odbywa się w ramach akcji „Bociany TAURONA”.

Wyniki Grupy TAURON (5).png

Rozmiar 2,1 MB 1890x1063 pikseli

Kontakt dla mediów

ul. ks. Piotra Ściegiennego 3

40-114 Katowice

Formularz subskrypcji

Wypełnij poniższy formularz.

Administratora danych osobowych jest Tauron Polska Energia S.A. ks. Piotra Ściegiennego 3, 40-114 Katowice.