Pierwsze bocianiątko wyfrunęło z gniazda TAURONA

66 dni – tyle czasu od momentu wyklucia potrzebował Napoleon, młody bocian z Niepołomic, żeby po raz pierwszy wylecieć z gniazda. Jego pierwszy wylot i wyraźnie zdziwienie rodzeństwa zarejestrowała kamera zamontowana na gnieździe przez TAURON.

Pierwszy lot Napoleona odbył się 25.07.2022 r. ok. godz. 7.28 w 66 dniu życia.

Wylot Napoleona można obejrzeć tutaj.

- Ornitolodzy wiedzą o trasach i kondycji boćka z Niepołomic dzięki logerowi założonemu ptakowi na początku lipca tego roku. Z czwórki ptaków na tym gnieździe akurat ten z logerem wyleciał jako pierwszy, ma wyraźnie oznaki przywódcy i jest bardzo ciekawski - nic więc dziwnego, że dostał też od internautów dumne imię, czyli Napoleon – mówi Ewa Groń, rzecznik prasowy TAURON Dystrybucja.

Napoleon to jeden z blisko 1300 młodych ptaków zaobrączkowanych w tym sezonie lęgowym ptaków. W sumie obrączkowanie odbyło się na blisko 450 gniazdach zlokalizowanych na słupach energetycznych TAURONA.

Kiedy młode były jeszcze cały czas w gnieździe i pod czujnym okiem rodziców, energetycy z TAURON Dystrybucji pomagali w obrączkowaniu młodych bocianów.  Między innymi na tym właśnie, monitorowanym cały czas online, gnieździe w Niepołomicach.

Akcja „Bociany TAURONA”

Intensywny rozwój sieci elektroenergetycznej w Polsce sprawiła, że infrastruktura ta znajduje się obecnie niemal wszędzie. Przyroda postanowiła wykorzystać ten fakt dla swoich potrzeb, a bociany szybko zaadaptowały słupy i zamieszkały na ich szczytach.  Ponad 60 proc. tych ptaków buduje właśnie na słupach swoje gniazda. Czują się tam bezpiecznie, ponieważ drapieżnikom trudno jest wejść na gładkie konstrukcje.

- Na naszej infrastrukturze już ponad 2200 bocianich gniazd. Dlatego prowadzimy akcję „Bociany TAURONA”, polegającą na opiece nad gniazdami bociana białego, zlokalizowanymi na słupach energetycznych spółki – wyjaśnia Ewa Groń, rzecznik prasowy TAURON Dystrybucja.  - Obrączkowanie młodych bocianów odbywa się mniej więcej na przełomie czerwca i lipca, kiedy młode mają ok. 6 tygodni i nie umieją jeszcze latać. Gdy ktoś obcy zbliża się do gniazda przywierają do jego dna w bezruchu, a dorosłe osobniki odlatują i obserwują sytuację z bezpiecznej odległości. Nie spuszczają jednak swoich młodych z oka ani na chwilę.

Opieka pracowników Grupy TAURON nad bocianimi gniazdami trwa cały rok. Jesienią, gdy ptaków nie ma w Polsce, pracownicy porządkują gniazda, zabudowują pod nie platformy, a latem – interweniują w nagłych przypadkach, np. gdy wichura zwieje gniazdo. Przede wszystkim jednak w lecie pomagają w obrączkowaniu młodych ptaków. 

Ornitolodzy i energetycy

Słupy energetyczne, jako miejsca zamieszkania ptaków, ograniczają dostęp do gniazd badaczom, ponieważ przewody w pobliżu gniazd są pod napięciem. Bez wsparcia energetyków ani akcja obrączkowania przez ornitologów, ani czyszczenie gniazd nie mogłyby być realizowane.

Wszystkie działania na rzecz bocianów realizowane są w sposób profesjonalny przy wsparciu specjalistów – Małopolskiego Towarzystwa Ornitologicznego, Regionalnych Dyrekcji Ochrony Środowiska, ornitologów i pasjonatów bocianów. Specjaliści doceniają współpracę, wiedzę i profesjonalizm energetyków. To dzięki zaangażowaniu spółki obrączkowanie bocianów prowadzone jest w sposób umożliwiający naukowcom zebranie w bliskiej przyszłości wiarygodnych danych. W ostatnich dwóch latach na obszarze działania TAURONA udało się zaobrączkować kilka tysięcy piskląt.

- Wizyta na gnieździe podczas obrączkowania jest okazją zebrania wielu cennych informacji na temat piskląt. Dlatego badacze dokonują pomiaru średnicy gniazda, długości dzioba, złożonego zawsze lewego skrzydła, ważą oraz pobierają pióra, które posłużą do dalszych badań, w tym głównie oznaczenia płci ptaków. Wiele informacji o jadłospisie bocianów dostarczają wyplówki, czyli zlepek niestrawionego i wydalonego pokarmu, głównie kości, sierści, piór i pancerzy chitynowych owadów. Sprawdza się także i w razie konieczności usuwa z gniazd sznurki, druty i inne materiały, które mogą stanowić zagrożenie dla bocianów – tłumaczy Ewa Groń.

Obrączkowanie to jak na razie najpopularniejsza i najskuteczniejsza metoda badawcza ptaków. Jest to możliwe, bo każdy bocian ma obrączkę z innym, unikatowym numerem. Jest on pewnego rodzaju numerem pesel ptaka, a wszystkie informacje o danym osobniku przypisane są do nadanego mu przy obrączkowaniu numeru. W ten sposób nawet po wielu latach zestawić można wszystkie informacje o konkretnym osobniku. Porównując zebrane informacje, naukowcy zdobywają wiedzę o sposobie przemieszczenia się zwierząt, długości życia, posiadanym potomstwie i innych kwestiach. Zbadanie danego zagadnienia wymaga wielu – nawet kilkuset odczytów i ponownych stwierdzeń, a z kolei uzyskanie jednego stwierdzenia wymaga oznakowania kilkuset osobników.

Aby obrączkowanie było skuteczne, obserwacja i każda informacja o bocianie z obrączką jest bardzo ważna. Szczegółowe instrukcje jak zbierać i przekazywać informację o zaobrączkowanych bocianach znajdują się na stronie internetowej www.stornit.gda.pl, gdzie dostępny jest specjalny formularz umożliwiający dokonanie zgłoszenia.

 

 

Wyniki Grupy TAURON (13).png

Rozmiar 1.6 MB 1890x1063 pikseli

1 / 5

grafika

28.07.2022

Pobierz png (1.6 MB)

0

Kontakt dla mediów

ul. ks. Piotra Ściegiennego 3

40-114 Katowice

Formularz subskrypcji

Wypełnij poniższy formularz.

Administratora danych osobowych jest Tauron Polska Energia S.A. ks. Piotra Ściegiennego 3, 40-114 Katowice.