TAURON wsparł dzieci bohaterów

TAURON wsparł organizację wypoczynku dla dzieci pracowników ukraińskich elektrowni jądrowych. Udział w wypoczynku bierze 89 dzieci, których rodzice, służąc w Gwardii Narodowej Ukrainy, bronią elektrowni jądrowych. Dzieci te zostały dotknięte koszmarem wojny. Organizatorem pobytu jest fundacja SLOW BESKID, a środki finansowe przekazała Fundacja TAURON.

- Świetnie, że udało się zorganizować, tak po stronie polskiej, jak i ukraińskiej krąg przyjaciół, dzięki któremu zapewniliśmy prawie stu dzieciom miesiąc oddechu od wojny. Uśmiech dziecka to zawsze powód do szczęścia, choć troską napawa nas powrót dzieci do miast, w których nadal toczy się ta straszna wojna. Mamy nadzieję spotkać się z nimi ponownie już podczas ferii zimowych – mówi Małgorzata Hałkowska, wiceprezes Fundacji SLOW BESKID.

- Bezpieczeństwo to słowo łączące ludzi na całym świecie. Bezpieczeństwo jest ważne dla każdego człowieka, podobnie, jak dla naszej branży. Mamy nadzieję, że wizyta ukraińskich gości dała im chwilę wytchnienia i przypomni, jak wspaniale jest nie czuć zagrożenia. Mamy nadzieję, że nasze bliskie więzi, szacunek i zrozumienie to fundament pod współpracę w przyszłości – wyjaśnia Artur Warzocha, wiceprezes TAURON Polska Energia.

Dzieci przyjechały z miast związanych z ukraińskimi elektrowniami jądrowymi:Kijów (dzieci pracowników ukraińskich elektrowni atomowych, ewakuowanych z terenów okupowanych i frontowych), Slavutycz (Elektrownia w Czernobylu), Chmielnicky (Elektrownia Atomowa w Chmielnickym), (Elektrownia Atomowa w Baraszu) i Zaporoże (Elektrownia Atomowa w Energodarze). Dzieciom towarzyszy 10 dorosłych.

Dzieci przybyły do Polski na zaproszenie Fundacji SLOW BESKID. Finansowanie pobytu zapewniły Fundacja TAURON (Polska), Fundacja im. Michaila Wasilewskiego (Ukraina), działająca w porozumieniu z Narodowym Przedsiębiorstwem Energetyki Atomowej ENERGOATOM, miasto Krosno, Fundacja SLOW BESKID oraz inni donatorzy.

Dzieci spędziły 20 dni w Krośnie i pięć dni w Krakowie. Przewidziane były liczne atrakcje: wizyty w muzeach Podkarpacia i Krakowa, dzień w Energylandii, wycieczki do Zamku Kamieniec, Rezerwatu Prządki, Iwonicza Zdroju, Rymanowa Zdroju, Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazownictwa w Bóbrce, Magurskiego Parku Narodowego, do Dukli i Skansenu Archeologicznego Karpacka Troja. Nie zabrakło zajęć rekreacyjnych na basenie krytym i w krośnieńskim aquaparku.

W Krakowie dzieci odwiedziły Wawel, wędrowały po Trakcie Królewskim, penetrowały Podziemia Rynku, poznawały tajemnice Barbakanu i Murów Obronnych. Program zawierał wiele spotkań z rówieśnikami – zarówno z mieszkającymi w Krośnie uchodźcami z Energodaru, jak i polskimi harcerzami.

Pomoc w Polsce

Od początku rosyjskiej agresji na Ukrainę Grupa TAURON prowadzi szeroko zakrojone działania wspierające uchodźców wojennych. Energetyczny lider przygotował między innymi specjalne kanały obsługowe w języku ukraińskim, to dedykowana, uproszczona strona internetowa, pozwalająca na załatwienie najczęstszych spraw.

W działania pomocowe zaangażowała się także Fundacja TAURON.  Środki przekazywane są organizacjom udzielającym wsparcia w Ukrainie. Pomoc finansowa dla Ukrainy wyniosła już ok. 1 mln zł.

W marcu i kwietniu TAURON zawarł również dwie umowy darowizny z Rządową Agencją Rezerw Strategicznych (RARS), na rzecz wsparcia odbudowy infrastruktury energetycznej Ukrainy. Dzięki temu na Ukrainę trafiło 25 transformatorów,  6 ton przewodów energetycznych, 13 bębnów kablowych, 168 słupów, uchwyty odciągowe i przelotowe oraz dodatkowe elementy służące do budowy linii energetycznych.

Natomiast w TAURON Arenie Kraków w pierwszej połowie marca uruchomiona została Dziecięca Przystań, w której organizowane były zajęcia sportowe, animacje, zabawy dla najmłodszych. Na miejscu ukraińskie dzieci oraz ich opiekunowie mogą liczyć na wsparcie psychologów i pedagogów. We wszystkich spółkach Grupy prowadzone są zbiórki darów na rzecz dzieci uczestniczących w zajęciach organizowanych w TAURON Arenie, zaś sami pracownicy Grupy organizowali pomoc w wielu lokalizacjach i różnej  formie.

 

Wyniki Grupy TAURON (7).png

Rozmiar 1,6 MB 1890x1063 pikseli

1 / 4

grafika

31.08.2022

Pobierz png (1,6 MB)

0

Kontakt dla mediów

ul. ks. Piotra Ściegiennego 3

40-114 Katowice

Formularz subskrypcji

Wypełnij poniższy formularz.

Administratora danych osobowych jest Tauron Polska Energia S.A. ks. Piotra Ściegiennego 3, 40-114 Katowice.