Światłowód od TAURONA w małopolskich gminach

TAURON zakończył budowę infrastruktury światłowodowej w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa (POPC) w ”Obszarze Oświęcimskim”. Dostęp do internetu światłowodowego uzyskało 41 szkół i 11 tys. gospodarstw domowych w 18 małopolskich gminach dzięki 650 kilometrom nowej sieci.

- TAURON konsekwentnie rozwija infrastrukturę teleinformatyczną. Do eksploatacji trafiają kolejne zrealizowane inwestycje, na które składają się setki kilometrów nowoczesnych światłowodów. Dobrze się dzieje, że wyrównujemy szanse wsi i małych miast zapewniając im dostęp do szerokopasmowego internetu, który jest fundamentem nowoczesnych usług – wyjaśnia Paweł Szczeszek, prezes zarządu TAURON Polska Energia.

W ramach zakończonego projektu, na terenie „Obszaru Oświęcimskiego” dostęp do internetu światłowodowego uzyskało 41 szkół i 11 tys. gospodarstw domowych w 18 małopolskich gminach: Alwernia, Babice, Brzeźnica, Chrzanów, Kalwaria Zebrzydowska, Kęty, Klucze, Lanckorona, Libiąż, Mucharz, Olkusz, Oświęcim, Spytkowice, Stryszów, Tomice, Trzebinia, Trzyciąż i Wadowice. W efekcie projektu powstało 650 km sieci światłowodowej oraz 24 węzły optyczne. Sukces projektu to efekt współpracy zespołów TAURONA i generalnego wykonawcy – spółki Mediamo Sp. z o.o.

- W jednym kablu dostępne są usługi 18 podmiotów telekomunikacyjnych. Trwają przygotowania do uruchomienia kolejnych. Klientom dajemy wolność wyboru dostawcy usług i najlepszej oferty spośród wielu dostępnych w naszym światłowodzie. Raz wybudowane przyłącze światłowodowe do lokalu klienta będzie wykorzystywane nawet przy zmianie dostawcy usług na innego - komentuje Leszek Chwalik, wiceprezes spółki TAURON Obsługa Klienta.

Całkowita wartość inwestycji to wyniosła 40,5 mln zł z czego dofinansowanie ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego to 24,2 mln zł. Realizowany przez TAURON projekt w ramach trzeciego naboru Działania 1.1. na lata 2014-2020 Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa ma na celu likwidację tzw. białych plam, czyli objęcie zasięgiem szerokopasmowego Internetu gospodarstw domowych oraz jednostek oświatowych, w których dostępna przepustowość nie przekraczała 30 Mb/s.

TAURON zakończył dotychczas sześć z siedmiu projektów POPC i opublikował już ponad 71 tys. gotowych adresów z planowanych 102 tys. gospodarstw domowych.

Rozmiar 1,3 MB

1 / 1

Audio

14.10.2022

Małgorzata Kuś, Grupa TAURON

Pobierz m4a 0 (1,3 MB)

0

Kontakt dla mediów

ul. ks. Piotra Ściegiennego 3

40-114 Katowice

Formularz subskrypcji

Wypełnij poniższy formularz.

Administratora danych osobowych jest Tauron Polska Energia S.A. ks. Piotra Ściegiennego 3, 40-114 Katowice.