TAURON wybudował nową farmę wiatrową

TAURON zakończył prace budowlane na terenie farmy wiatrowej Piotrków. Instalacja o łącznej mocy 30 MW zaspokoi potrzeby energetyczne 35 tys. gospodarstw domowych. To dziesiąta farma wiatrowa Grupy TAURON, a moc zainstalowana w tej technologii przekroczyła 400 MW.

Nowa elektrownia TAURONA powstała w województwie łódzkim, 10 km od Piotrkowa Trybunalskiego. Łącznie w gminach Wolbórz i Moszczenica stanęło 15 turbin wiatrowych, każda o mocy 2 MW i wysokości 123m. Spodziewana średnioroczna produkcja energii z instalacji szacowana jest na poziomie 90,1 GWh. Dzięki temu do atmosfery trafi o ok. 76,6 tys. ton CO2 mniej, niż gdyby ta sama ilość prądu została wytworzona w konwencjonalnych źródłach wytwórczych.

Prace na terenie elektrowni wiatrowej rozpoczęły się na początku 2021 roku i zostały zakończone w pierwotnie planowanym terminie. Za realizację projektu odpowiedzialna była spółka TAURON Zielona Energia – powołana do budowy i rozwoju projektów OZE w Grupie TAURON.

- Piotrków to dziesiąta farma wiatrowa funkcjonująca w Grupie TAURON, trzy kolejne projekty są właśnie realizowane. W ramach zielonej transformacji konsekwentnie rozbudowujemy portfel nisko- i zeroemisyjnych aktywów wytwórczych – mówi Paweł Szczeszek, prezes zarządu TAURON Polska Energia. - W perspektywie 2025 roku planujemy podwoić stan posiadania w energetyce wiatrowej, a w 2030 roku chcemy dysponować już 1100 MW zainstalowanymi w tej technologii – dodaje prezes TAURONA.

Transport komponentów z portu morskiego w Gdyni wiązał się z dużym wyzwaniem logistycznym. Pojedyncze  śmigło wiatraka waży 8,2 tony, ma długość 54 metrów, zaś po zmontowaniu średnica rotora wynosi około 110 metrów. Natomiast sama gondola, do której montuje się łopaty wirnika waży ok. 70 ton.

- Żyjemy w czasach, w których kwestia bezpieczeństwa energetycznego wybrzmiewa niezwykle donośnie. Dzięki pracy całego zespołu projektowego ukończono projekt w terminie. Podczas uruchamiania obiektu wykorzystano nowatorskie rozwiązania. Zakończenie budowy, a w kolejnym kroku oddanie do użytku, kolejnej instalacji wiatrowej zwiększa dywersyfikację naszych źródeł wytwórczych – mówi Wojciech Więcławek, prezes zarządu TAURON Zielona Energia. 

Wiatrowe megawaty

TAURON dysponuje dziś dziesięcioma farmami wiatrowymi, tj.: Piotrków, Zagórze, Wicko, Marszewo, Lipniki, Śniatowo, Mogilno, Inowrocław, Dobrzyń, Gołdap, w których energię elektryczną wytwarzają 182 turbiny wiatrowe o łącznej mocy 410 MW. W czerwcu tego roku TAURON kupił projekt farmy wiatrowej Mierzyn w województwie zachodniopomorskim. Grupa dzięki realizacji tej inwestycji zwiększy swoje zielone moce o prawie 60 MW.

Z początkiem października energetyczny lider ogłosił, że będzie realizował inwestycję o łącznej mocy 20 MW zlokalizowana jest w Nowej Brzeźnicy w województwie łódzkim. Energia elektryczna popłynie do sieci z tego miejsca na początku 2025 roku. Farma wiatrowa Nowa Brzeźnica zaopatrzy w energię 19 tys. gospodarstw domowych. Na farmę będzie się składać łącznie 9 turbin wiatrowych, każda o mocy 2,2 MW.

Strategiczny Zielony Zwrot

Nowa strategia energetycznego lidera zakłada przyspieszenie Zielonego Zwrotu TAURONA poprzez skokowe zwiększenie mocy OZE. W 2025 roku Grupa planuje dysponować 1600 MW zainstalowanymi w elektrowniach wiatrowych, fotowoltaicznych i wodnych, a w 2030 roku 3700 MW. Będzie to stanowić ok. 80 proc. całego miksu wytwórczego Grupy.

Tylko w energetyce wiatrowej TAURON chce podwoić stan posiadania do 2025, a w 2030 roku Grupa planuje dysponować już 1100 MW w technologii wiatrowej. Równocześnie Grupa będzie rozwijać projekty farm fotowoltaicznych – do 2025 roku zwiększy moce do 700 MW, a w 2030 roku będzie dysponować słonecznymi megawatami o mocy 1400 MW.

Rozmiar 1,4 MB

1 / 4

Audio

26.10.2022

Łukasz Zimnoch, rzecznik prasowy TAURON Polska Energia

Pobierz m4a (1,4 MB)

0

Kontakt dla mediów

ul. ks. Piotra Ściegiennego 3

40-114 Katowice

Formularz subskrypcji

Wypełnij poniższy formularz.

Administratora danych osobowych jest Tauron Polska Energia S.A. ks. Piotra Ściegiennego 3, 40-114 Katowice.