RAFAKO zrywa mediacje z TAURONEM. Właściciel bloku wciąż liczy na porozumienie

Dziś przed Sądem Polubownym przy Prokuratorii Generalnej Rzeczypospolitej Polskiej odbyło się spotkanie mediacyjne przedstawicieli RAFAKO i TAURON Wytwarzanie. TAURON Wytwarzanie podtrzymał wolę porozumienia, której zabrakło jednak po drugiej stronie. Spółka RAFAKO zerwała dzisiaj z TAURONEM mediacje prowadzone przed Prokuratorią Generalną. TAURON pozostaje otwarty na negocjacje i ponownie deklaruje wsparcie dla pracowników oraz podwykonawców Rafako, zaangażowanych w proces budowy bloku.

– Pracownicy TAURON Wytwarzanie dokładają wszelkich starań, aby blok był dostępny dla Krajowego Systemu Elektroenergetycznego. Od momentu przejęcia eksploatacji jednostki przez służby spółki i współpracujących z nami przedstawicieli podwykonawców, blok działa stabilnie. Dziś blok pracował z mocą 850 MW, czyli zgodnie z zapotrzebowaniem Polskich Sieci Elektroenergetycznych – wyjaśnia Trajan Szuladziński, prezes TAURON Wytwarzanie. – Zarząd Spółki Rafako na poniedziałkowym spotkaniu prowadzonym przed Prokuratorią Generalną zerwał rozmowy mediacyjne –  dodaje Szuladziński.

W minionym tygodniu TAURON wezwał RAFAKO do zapłaty kar umownych i odszkodowania na łączną kwotę 1 312 440 218,91 zł. Wezwanie wynikało z zapisów kontraktowych, dotyczących budowy bloku w Jaworznie. Zidentyfikowane przez właściciela wady jednostki nie zostały dotychczas naprawione przez Generalnego Wykonawcę.

Pozostajemy otwarci na rozmowy z Rafako i podtrzymujemy deklarację wsparcia dla pracowników raciborskiej firmy zaangażowanych przy budowie bloku 910 MW w Jaworznie –  wyjaśnia Trajan Szuladziński, prezes TAURON Wytwarzanie. – Usunięcie wad projektowych jest istotne dla poprawienia sprawności oraz ekonomiki pracy bloku. Błędy projektowe układu kotłowego powodują szlakowanie oraz tworzenie się spieków, co w konsekwencji przekłada się na ograniczenie dyspozycyjności bloku – dodaje Szuladziński.

W odpowiedzi na wezwanie do zapłaty kar umownych i odszkodowania, RAFAKO wystosowało wobec TAURON Wytwarzanie notę na kwotę ok. 1,4 mld zł. W ocenie TAURON Wytwarzanie wysuwane roszczenia nie mają żadnego uzasadnienia biznesowego, prawnego, ani logicznego.

Wyniki Grupy TAURON (38).png

Rozmiar 1,3 MB 1890x1063 pikseli

1 / 3

Grafika

16.01.2023

Pobierz png (1,3 MB)

0

Kontakt dla mediów

ul. ks. Piotra Ściegiennego 3

40-114 Katowice

Formularz subskrypcji

Wypełnij poniższy formularz.

Administratora danych osobowych jest Tauron Polska Energia S.A. ks. Piotra Ściegiennego 3, 40-114 Katowice.