Rośnie największa farma fotowoltaiczna TAURONA (wideo, foto, audio)

Na terenie budowy farmy fotowoltaicznej w Mysłowicach zamontowanych zostało już ponad 60 tys. paneli fotowoltaicznych (73 procent), montaż konstrukcji stalowych osiągnął zaawansowanie na poziomie 97 procent. Farma w Mysłowicach będzie największą elektrownią słoneczną TAURONA o docelowej mocy 100 MW. W pierwszym etapie planowane jest uruchomienie 37 MW, a energia popłynie stąd jeszcze w tym roku.

- Przyspieszamy realizację założeń Zielonego Zwrotu TAURONA, w tej chwili w budowie mamy cztery farmy wiatrowe o łącznej mocy ponad 140 MW i dwie fotowoltaiczne o łącznej mocy niemal 150 MW - mówi Paweł Szczeszek, prezes zarządu TAURON Polska Energia. - Przywracanie terenom poprzemysłowym ich wcześniejszej funkcji, przynosi podwójną korzyść środowiskową. Z jednej strony tereny, które dotychczas funkcjonowały jako nieużytki zyskują kolejne życie, z drugiej - pełnią istotną rolę w procesie produkcji zielonej energii - dodaje prezes TAURONA.

Elektrownia powstaje na zrekultywowanym składowisku odpadów paleniskowych. Prace budowlane rozpoczęły się w lipcu 2022 r.

Energia dla średniego miasta

Na 37 MW składać ma się 82,5 tys. paneli fotowoltaicznych o mocy 450Wp każdy. Ich łączna powierzchnia wyniesie 16 ha, co odpowiada aż 22 boiskom do piłki nożnej. Farma w ciągu roku wyprodukuje 39 tys. MWh zielonej energii. Taki wolumen energii elektrycznej to roczne zapotrzebowanie na energię 50-tysięcznego miasta. Niezmiernie istotny jest tu efekt ekologiczny, produkcja energii ze słońca to ograniczenie emisji CO2 aż o 30 tys. ton w stosunku do generacji z konwencjonalnych bloków węglowych.

Trwająca budowa instalacji o mocy około 37 MW to pierwszy etap realizacji inwestycji, która docelowo ma osiągnąć moc około 100 MW. Na realizację pierwszego etapu TAURON otrzymał 82,5 mln złotych nieoprocentowanej pożyczki z możliwością umorzenia do 24 mln zł kosztów kwalifikowanych. Umowa o dofinansowanie z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 została zawarta z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Połączenie z siecią dystrybucyjną

Farma zostanie przyłączona do rozdzielni elektroenergetycznej 110 kV należącej do TAURON Dystrybucja, a zlokalizowanej przy Elektrowni Jaworzno. Ułożone zostaną trzy równoległe linie kablowe 110 kV. Linia w całości przebiegała będzie pod ziemią. W tym celu konieczne jest wykonanie przewiertów, m.in. pod nasypem kolejowym, ulicą Promienną w Jaworznie oraz rzeką Przemszą, która biegnie w pobliżu farmy.

Przewiert pod Przemszą, który został już zrealizowany ma długość 104 m i przebiega 3 metry poniżej dna rzeki. Dzięki zatrudnieniu wyspecjalizowanej firmy, całość prac wykonano w ciągu jednego dnia. Średnica przewiertu wynosi około 40 cm – informuje Wojciech Przepadło, wiceprezes TAURON Inwestycje.

W miejscach, gdzie kabel układany będzie w wykopie, do tej pory ułożono 2 km rur osłonowych, do których zostaną wciągnięte kable 110 kV. Na terenie samej farmy układane jest okablowanie niskiego oraz średniego napięcia. Zakres okablowania niskiego napięcia wykonano w 95 procent, ułożono również rury osłonowe, do których wciągnięte zostaną kable średniego napięcia, ich dostawa na teren budowy planowana jest na drugą połowę lutego. Na farmie trwa również montaż inwerterów, dotychczas zamontowano ich 80 ze 140.

Strategiczny Zielony Zwrot

Nowa strategia energetycznego lidera zakłada przyspieszenie Zielonego Zwrotu TAURONA poprzez skokowe zwiększenie mocy OZE. W 2025 roku Grupa planuje dysponować 1600 MW zainstalowanymi w elektrowniach wiatrowych, fotowoltaicznych i wodnych, a w 2030 roku 3700 MW. Będzie to stanowić ok. 80 proc. całego miksu wytwórczego Grupy.

Tylko w energetyce wiatrowej TAURON chce podwoić stan posiadania do 2025, a w 2030 roku Grupa planuje dysponować już 1100 MW w technologii wiatrowej. Równocześnie Grupa będzie rozwijać projekty farm fotowoltaicznych – do 2025 roku zwiększy moce do 700 MW, a w 2030 roku będzie dysponować słonecznymi megawatami o mocy 1400 MW.

Rozmiar 1,6 MB

1 / 4

Audio

21.02.2023

Łukasz Zimnoch, rzecznik prasowy TAURON Polska Energia

Pobierz m4a (1,6 MB)

0

Kontakt dla mediów

ul. ks. Piotra Ściegiennego 3

40-114 Katowice

Formularz subskrypcji

Wypełnij poniższy formularz.

Administratora danych osobowych jest Tauron Polska Energia S.A. ks. Piotra Ściegiennego 3, 40-114 Katowice.