TAURON pielęgnuje pamięć narodową

Nie tylko w Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, ale również przez cały rok w Częstochowie i Myszkowie można oglądać dwa murale wykonane przez TAURON, upamiętniające bohaterskich żołnierzy podziemia niepodległościowego. Murale powstały z inspiracji Pani Jadwigi Wiśniewskiej, Poseł do Parlamentu Europejskiego. W Częstochowie w przestrzeni miejskiej znajduje się podobizna kpt. StanisławSojczyńskiego ps. „Warszyc”, a w Myszkowie kpt. Jerzego Kurpińskiego ps. „Ponury”.

Obydwa projekty zrealizował TAURON, chcąc w ten sposób przypomnieć i uczcić dwie ważne dla regionu postacie historyczne.

- Zdajemy sobie sprawę z roli gospodarczej i społecznej naszej spółki. Dlatego obok realizowania podstawowych obowiązków związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa energetycznego dla południowej Polski, TAURON jest blisko społeczności lokalnych i swoich klientów. Wspieramy inicjatywy środowisk zaangażowanych w rozwój regionu oraz działamy w wielu obszarach dla budowania wspólnoty, upamiętnienia historii i wsparcia społeczności lokalnych. W Częstochowie jesteśmy dumni z zaangażowania firmy w upamiętnienie żołnierzy wyklętych. Ich historia to przesłanie, które buduje naszą tożsamość i kształtuje codzienne postawy patriotyzmu i pracy dla Polski – mówi Paweł Szczeszek, prezes TAURON Polska Energia.

Bohater grafiki w Częstochowie Kapitan Sojczyński ps. „Warszyc" był żołnierzem Armii Krajowej, w 1945 r. organizował i dowodził Konspiracyjnym Wojskiem Polskim. Został aresztowany 27 czerwca 1946 r. w Częstochowie przez komunistyczny aparat bezpieczeństwa i wyrokiem Wojskowego Sądu Rejonowego skazany na karę śmierci. Zamordowany został  w lutym 1947 r.

O Niezłomnym Kapitanie pamiętają także młodzi ludzie, uczestnicy organizowanego od ośmiu lat przez Europoseł Jadwigę Wiśniewską Wojewódzkiego Konkursu „Żołnierze Wyklęci. Niezłomni Bohaterowie”. Do tej swoistej sztafety pokoleń zgłosiło się 2541 uczniów z 286 szkół z województwa śląskiego. W tegorocznej edycji wpłynęły 552 prace. Laureatką VIII edycji w kategorii szkół podstawowych jest Anna Skowronek ze Szkoły Podstawowej nr 53 z Oddziałami Integracyjnymi im. Marii Skłodowskiej-Curie w Częstochowie, która w swojej pracy przybliża świadectwo męstwa kpt. Stanisława Sojczyńskiego, którego mural widnieje na budynku spółki TAURON Dystrybucja w Częstochowie.

Link do pobrania pracy: https://we.tl/t-mexvW4KCX7

- Żołnierze Wyklęci, żołnierze drugiej konspiracji, po II wojnie światowej nie złożyli broni i stanęli do nierównej walki z komunistycznym okupantem, z narzuconą przez Rosję władzą. Wyklęci za swoją niezłomność, za swój opór zapłacili najwyższą cenę. Komuniści grzebiąc Niezłomnych w bezimiennych dołach posiali ziarno, z którego wzrosło nowe pokolenie Polaków, poszukujących prawdy o Wyklętych Bohaterach. Organizowany przeze mnie Konkurs wpisuje się w posłannictwo przywracania Żołnierzom Wyklętym należnego miejsca w panteonie bohaterów walczących o niepodległość Polski, czemu służą także murale w Częstochowie i Myszkowie, które oddają hołd kpt. Stanisławowi Sojczyńskiemu ps. „Warszyc” i kpt. Jerzemu Kurpińskiemu ps. „Ponury” – mówi Jadwiga Wiśniewska, Poseł do Parlamentu Europejskiego.

Mural w Częstochowie znajduje się na jednej ze ścian budynku Oddziału TAURON Dystrybucja w Częstochowie, przy Al. Armii Krajowej 5. Grafikę zaplanowano tak, aby wpisywała się w dotychczasowy kształt fasady, równocześnie nie dominując nad przestrzenią miejską. Pracę wykonano z wykorzystaniem specjalnej nieinwazyjnej techniki, która nie ingeruje w strukturę elewacji. Cała praca została wykonany farbami antysmogowymi.

Natomiast mural, który został wykonany w Myszkowie znajduje się na ogrodzeniu Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, przy ul. Miedzianej 3.

Kluczową postacią kompozycji jest kpt. Jerzy Kurpiński ps. „Ponury”, trzymający w ręce pistolet. Grafika zawiera również wiele symboli związanych z regionem. Są to dwa wilki - symbole niezłomnego bohaterstwa oraz obrazy z lasów Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Las w tym przypadku to dom bohaterów z tego okresu i również dom wilków, zwierząt o wielowymiarowej symbolice dumy i wolnościW tle widnieją również polskie barwy narodowe. „Ponury” działał w podziemiu niepodległościowym w trakcie II Wojny Światowej oraz był aktywny po jej zakończeniu. W roku 1955 w Warszawie został zakatowany na śmierć przez Urząd Bezpieczeństwa.

81187886-BB05-4F34-B6F4-E00A598490F5.jpeg

Rozmiar 2,6 MB 5343x3225 pikseli

1 / 3

Foto

01.03.2023

Pobierz jpeg (2,6 MB)

0

Kontakt dla mediów

ul. ks. Piotra Ściegiennego 3

40-114 Katowice

Formularz subskrypcji

Wypełnij poniższy formularz.

Administratora danych osobowych jest Tauron Polska Energia S.A. ks. Piotra Ściegiennego 3, 40-114 Katowice.