TAURON zmodernizował układ zasilania w Spodku

Katowicki Spodek zyskał nowy system zasilania w energię elektryczną. Instalacja wykonana przez TAURON ma podnieść poziom bezpieczeństwa i zapewnić nieprzerwane dostawy prądu niezależnie od warunków. Jeden z najbardziej rozpoznawalnych budynków w kraju ma od teraz możliwość zasilania z trzech niezależnych źródeł zasilania.

Kontrakt realizowany był w formule „projektuj i buduj”, a TAURON na sfinalizowanie prac miał cztery miesiące. Sporym wyzwaniem była kwestia adaptacji urządzeń energetycznych w dostępnych pomieszczeniach - nie wchodziła w grę żadna przebudowa czy zmiana konstrukcji budynku. Dużą elastycznością musieli wykazać się dostawcy poszczególnych komponentów, z którymi konkretny kształt i wymiary urządzeń były konsultowane bezpośrednio na etapie produkcji. 

- To było jedno z trudniejszych zadań z jakimi mierzyliśmy się w ostatnich latach. Oprócz wiedzy i doświadczenia wymagało od naszych inżynierów także dużej elastyczności. Umowa z inwestorem obligowała nas do takiej realizacji prac, żeby w żaden sposób nie ingerować w obowiązujący kalendarz imprez sportowo-kulturalnych. Ich odwołanie czy przeniesienie na inne terminy wiązałoby się przecież z olbrzymimi stratami, nie tylko finansowymi - wyjaśnia Piotr Apollo, prezes zarządu TAURON Nowe Technologie. - Dlatego zanim przystąpiliśmy do modernizacji musieliśmy stworzyć precyzyjny plan działań z określeniem konkretnych czynności co do dnia, a czasem nawet co do godziny. Po modernizacji żadna z imprez organizowanych w Spodku nie powinna zostać przerwana z powodu braku zasilania w energię elektryczną - dodaje prezes Piotr Apollo.

Przystępując do modernizacji specjaliści z TAURONA opracowali plan, dzięki któremu przerwy w zasilaniu ograniczono do niezbędnego minimum. Najbardziej uciążliwe wyłączenia zasilania obiektu trwały maksymalnie 24 godziny, większość prac modernizacyjnych wykonywano w układach przejściowych, a na pierwszym ich etapie obiekt czasowo przeszedł na zasilanie z zewnętrznego agregatu. A właściwe dwóch tego typu urządzeń pracujących w układzie synchronicznego sprzężenia.

- To oznaczało, że rezerwowaliśmy zasilanie obiektu na 100% na wypadek gdyby jeden agregatów pracujących w sprzężeniu uległ awarii. Na szczęście nie doszło do takiej sytuacji, ale byliśmy na nią przygotowani. Przez kilka dni uczestnicy imprez prowadzonych w Spodku nawet nie mieli świadomości, że obiekt jest „odcięty” od zewnętrznej sieci energetycznej, a całe zasilanie zapewnia potężny agregat. Po modernizacji w razie potrzeby energia do budynku może docierać także dzięki zewnętrznemu generatorowi prądu - mówi Piotr Apollo, prezes TAURON Nowe Technologie.

Sercem nowego układu zasilania hali widowiskowo-sportowej jest nowa rozdzielnica niskiego napięcia wyposażona w układ automatyki Samoczynnego Załączania Rezerwy. Urządzenie umożliwia w krótkim czasie bezpieczne przełączenie na zasilanie z jednego z trzech niezależnych źródeł energii.

Spodek to jeden z architektonicznych symboli Górnego Śląska. Od ponad 50 lat jest areną najważniejszych wydarzeń kulturalnych i sportowych w kraju. Widownia hali może pomieścić około 11 000 osób.

Rozmiar 2,7 MB

1 / 2

Audio

24.04.2023

Gracjan Respondek, rzecznik prasowy TAURON Polska Energia

Pobierz MP3 0 (2,7 MB)

0

Kontakt dla mediów

ul. ks. Piotra Ściegiennego 3

40-114 Katowice

Formularz subskrypcji

Wypełnij poniższy formularz.

Administratora danych osobowych jest Tauron Polska Energia S.A. ks. Piotra Ściegiennego 3, 40-114 Katowice.