TAURON wybuduje nową farmę wiatrową

15 turbin o łącznej mocy 30 MW powstanie w Warblewie w województwie pomorskim. Pierwsza energia elektryczna popłynie z tej elektrowni pod koniec 2024 roku. Dzięki zielonej inwestycji TAURONA do atmosfery trafi o ok. 74,9 tys. ton CO2 mniej, niż gdyby ta sama ilość prądu została wyprodukowana w konwencjonalnym źródle wytwórczym. 

Zakładana roczna produkcja energii elektrycznej uzyskanej z farmy, to ponad 80 tys. MWh, co odpowiada zapotrzebowaniu na prąd 28 tysięcy gospodarstw domowych. Elektrownia będzie składać się z 15 turbin o wysokości 100 metrów.  

- Budowa nowych mocy wiatrowych stanowi koło zamachowe Zielonego Zwrotu TAURONA. Aktualnie budujemy cztery elektrownie wiatrowe o łącznej mocy 140 MW. Tylko w tym roku planujemy zainwestować w rozwój OZE około miliarda złotych - wylicza Paweł Szczeszek, prezes Grupy TAURON. -  Zgodnie z założeniami naszej strategii w 2025 roku planujemy dysponować 700 MW zainstalowanymi w turbinach wiatrowych - dodaje Szczeszek.  

Farma wiatrowa Warblewo usytuowana jest w województwie pomorskim. Dzięki odpowiedniemu gospodarowaniu przestrzenią cała powierzchnia inwestycji z wyjątkiem dróg dojazdowych i niewielkich placów pod fundament wież turbiny, będzie na stałe wykorzystywana na potrzeby produkcji rolnej. 

- Proces budowlany przebiega zgodnie z planem, wykonaliśmy już prace przygotowujące drogi wewnętrzne, na teren inwestycji zostały też dostarczone kosze kotwiące. Dzięki temu, na przełomie II i III kwartału prowadzone będą prace przy wykonaniu fundamentów turbin wiatrowych. Montaż samych turbin mamy zaplanowany na I kwartał 2024 r.  – wyjaśnia Maciej Mróz, wiceprezes TAURON Zielona Energia.  

Kierunek wiatr 

Dzięki zielonej produkcji farmy wiatrowej Warblewo, do atmosfery trafi o ok. 74,9 tys. ton CO2 mniej, niż gdyby ta sama ilość prądu została wyprodukowana w konwencjonalnych źródłach wytwórczych. 

Inwestycję realizuje spółka TAURON Zielona Energia, która odpowiada w Grupie TAURON za przygotowanie inwestycji OZE, akwizycje projektów, a także prowadzi nadzór inwestycyjny nad farmami fotowoltaicznymi i lądowymi farmami wiatrowymi. 

TAURON eksploatuje jedenaście farm wiatrowych. To instalacje w Majewie, Piotrkowie, Zagórzu, Wicku, Marszewie, Lipnikach, Śniatowie, Mogilnie, Inowrocławiu, Dobrzyniu i Gołdapi o łącznej mocy 416 MW.  

Zielony Zwrot TAURONA

Nowa strategia energetycznego lidera zakłada przyspieszenie Zielonego Zwrotu TAURONA poprzez skokowe zwiększenie mocy OZE. W 2025 roku Grupa planuje dysponować 1600 MW zainstalowanymi w elektrowniach wiatrowych, fotowoltaicznych i wodnych, a w 2030 roku 3700 MW. Będzie to stanowić ok. 80 proc. całego miksu wytwórczego Grupy.

Tylko w energetyce wiatrowej TAURON do 2030 roku Grupa planuje dysponować już 1100 MW w technologii wiatrowej. Równocześnie Grupa będzie rozwijać projekty farm fotowoltaicznych - do 2025 roku zwiększy moce do 700 MW, a w 2030 roku będzie dysponować słonecznymi megawatami o mocy 1400 MW.

Warblewo 1.JPG

Rozmiar 4,7 MB 4000x2250 pikseli

Kontakt dla mediów

ul. ks. Piotra Ściegiennego 3

40-114 Katowice

Formularz subskrypcji

Wypełnij poniższy formularz.

Administratora danych osobowych jest Tauron Polska Energia S.A. ks. Piotra Ściegiennego 3, 40-114 Katowice.