238 szkół zgłosiło się w tym roku do programu „Zielone Laboratoria TAURONA”. Cztery z nich otrzymają finansowanie, każda ze szkół po 100 tysięcy złotych, na wyremontowanie i wyposażenie nowoczesnych klasopracowni do nauki przedmiotów ścisłych. Energetyczny lider promuje w ten sposób energetykę jako zawód przyszłości oraz zachęca do szacunku wobec przyrody. Szczegóły programu dostępne są na stronie laboratoria.tauron.pl.
- Polska gospodarka, a szczególnie energetyka potrzebuje nowych kompetencji, by sprostać wymaganiom głębokiej transformacji - mówi Paweł Szczeszek, prezes Grupy TAURON. - Cieszy nas rosnące zainteresowanie naszym programem. W tym roku otrzymaliśmy niemal o sto projektów więcej niż w ubiegłym roku, a poziom nadesłanych projektów był bardzo wysoki i trudno było nam wybrać cztery najlepsze. Mam nadzieję, że klasopracownie te będą miejscami, w których młodzi ludzie będą mogli rozwijać swoje naukowe pasje - dodaje prezes Szczeszek.
Program „Zielone Laboratoria TAURONA” prowadzony jest po raz drugi, bezpośrednio nawiązuje do strategii energetycznego lidera czyli Zielonego Zwrotu TAURONA. Organizacja promując nowoczesną edukację zachęca młodzież do związania się w przyszłości z energetyką.
- Liczę, że w Zielonych Laboratoriach uczyć będą się kolejne pokolenia energetyków, których tak bardzo polska gospodarka potrzebuje. Nowoczesny patriotyzm jest oparty o wiedzę - mówi prezes Paweł Szczeszek. - Energetyka przechodzi głęboką transformację zmierzając ku neutralności klimatycznej. Cel ten nie zostanie osiągnięty bez waszych talentów opartych na solidnej pracy. Uczcie się więc, pracujcie, a osiągniecie życiowy sukces - dodaje prezes.
Do tegorocznej, drugiej edycji zgłosiło się 238 szkół - 193 szkół podstawowych i 45 średnich w tym: 100 z woj. śląskiego, 69 z woj. małopolskiego, 40 z woj. dolnośląskiego i 29 z woj. opolskiego. Docenione zostały najatrakcyjniejsze prezentacje samych szkół, jak i planowanych pracowni. Zgłoszenia zostały przygotowane w formie wideo lub prezentacji multimedialnych.
Klasopracownie powstaną w:
- Pozyskane środki pozwolą utworzyć wymarzoną, nowoczesną pracownię wyposażoną w monitor interaktywny, gogle VR, roboty edukacyjne, laptop, zestawy edukacyjnych klocków Lego dostosowanych do różnego wieku uczniów, a także stoliki i krzesełka do pracy w grupach. Dzięki tak wyposażonej pracowni możliwa będzie realizacja innowacji pedagogicznej „Laboratoria umysłu”, której pomysł powstał w oparciu o koncepcję nauczania w modelu STEAM: Science, Technology, Engineering, Arts, Mathematics - wyjaśnia Anna Tuła – Nowacińska, dyrektor szkoły w Rudziczce:
- Dla naszej szkolnej społeczności jest to ogromna radość, spełnienie marzeń, które wydawały się kompletnie niemożliwe do spełniania. W ramach projektu całkowicie zmodernizujemy naszą pracownię przyrodniczą, doposażając ją nie tylko w nowe pomoce dydaktyczne, zapewniające każdemu uczniowi warunki do rozwoju i pełnego uczestnictwa w procesie kształcenia, ale także o najnowocześniejszy sprzęt multimedialny - mówi Anna Wurzel-Gąsior, dyrektor szkoły w Mysłowicach.
Wsparcie dla szkół
TAURON od lat wspiera szkoły i inne placówki edukacyjne, m.in. tworząc w technikach klasy patronackie, w których obecnie uczy się w sumie 1300 osób. Najlepsi uczniowie mogą liczyć na stypendia naukowe fundowane przez firmę. TAURON organizuje zajęcia, a także praktyki i staże zawodowe w rzeczywistych warunkach pracy. W proces nauczania zaangażowani są także sami pracownicy TAURONA, wcielający się w rolę wykładowców i prowadzących warsztaty merytoryczne.
Na platformie YouTube działa kanał edukacyjny w ramach programu „Bezpieczniki TAURONA - włącz dla dobra dziecka”’. Można na nim znaleźć filmy dla dzieci i młodzieży, które w przystępny i atrakcyjny sposób przedstawiają zagadnienia z dziedziny fizyki i energetyki. Ponadto na stronie edukacja.bezpieczniki.tauron.pl znajdują się m.in. gotowe scenariusze lekcji, gry online, quizy i ćwiczenia, a nawet instrukcje krok po kroku, jak w bezpieczny sposób, w domowych warunkach, przeprowadzić ciekawe doświadczenia. Co roku TAURON organizuje również konkurs na najlepszą pracę dyplomową z dziedziny energetyki.
Program objęty jest patronatem Ministerstwa Aktywów Państwowych i Ośrodka Rozwoju Edukacji.