TAURON zasili Igrzyska Europejskie

Siedem tysięcy sportowców reprezentujących 29 dyscyplin z 48 krajów zawalczy o mistrzowskie tytuły w trakcie Igrzysk Europejskich, których gospodarzem jest Małopolska. Wydarzenie odbywające się od 21 czerwca do 2 lipca w Krakowie jest przedsięwzięciem o ogromnej skali, wymagającym zapewnienia stabilnych dostaw energii elektrycznej do wszystkich obiektów. Sponsorem wydarzenia jest Grupa TAURON.

Igrzyska będą okazją do zmagań dla sportowców ze starego kontynentu oraz do obejrzenia rywalizacji na najwyższym poziomie. Przez dwanaście dni o laury zmagać się będzie siedem tysięcy sportowców z 48 krajów, te liczby robią wrażenie. Obiekty sportowe znajdują się w 25 lokalizacjach, do wszystkich tych miejsc energię elektryczną dostarcza Grupa TAURON.

- W przypadku Igrzysk musieliśmy zabezpieczyć kilkadziesiąt megawatów mocy przyłączeniowej dla istniejących i planowanych obiektów oraz zaopiekować realizację 14-stu wniosków o przyłączenie do sieci w krakowskim i tarnowskim OSD - mówi Paweł Szczeszek, prezes Grupy TAURON. - Organizacja imprez sportowych o takiej skali wymaga współpracy między lokalnymi władzami, komitetem organizacyjnym oraz różnymi służbami i firmami zapewniającymi dostawy mediów. Odbyliśmy w ostatnim czasie kilkanaście spotkań z organizatorami, podczas których uzgadnialiśmy zakres prac związanych z zapewnieniem dostaw energii do wszystkich obiektów sportowych i pomocniczychdodaje Szczeszek.

Organizacja wydarzenia wiąże się nie tylko z zasilaniem obiektów sportowych, takich jak Stadion Miejski im. Henryka Rejmana, TAURON Arena Kraków, czy Krynica-Zdrój Arena, ale również obiektów pomocniczych i socjalnych.

Te największe obiekty i hale posiadają wielostronne układy zasilania i zapewnione moce przyłączeniowe, gwarantujące możliwość organizacji najbardziej widowiskowych imprez. W ich przypadku konieczne więc było wykonanie jedynie przeglądów istniejących urządzeń na stacjach transformatorowych i sprawdzenie stanu infrastruktury.

Wioska olimpijska

Inaczej wygląda sytuacja przy mniejszych obiektach sportowych i przy zapleczu technicznym, takim jak kuchnie, stoiska cateringowe, telebimy służące kibicom oraz sama Wioska Olimpijska zlokalizowana przy ulicy Piastowskiej w Krakowie.

Zasilenie Wioski wymagało rozbudowania istniejącej stacji transformatorowej średniego napięcia 15kV. Organizacja sprintu kajakarskiego na Zalewie Kryspinów, wymagała natomiast zabudowy przez służby energetyczne dodatkowego 3-polowego złącza kablowego średniego napięcia, koniecznego do zasilenia stacji transformatorowej organizatora zawodów.

- Część istniejących obiektów sportowych, na których odbywają się konkurencje, nie posiada własnej infrastruktury elektroenergetycznej. Dlatego dostosowaliśmy dziewięć stacji transformatorowych SN/nnzakresie dobudowy rozłączników bezpiecznikowych, w trzech stacjach wymieniliśmy kompletne rozdzielnice niskiego napięcia. Na potrzeby przyłączeń krótkotrwałych i zapewnienia niezbędnej mocy, konieczna była wymiana transformatorów SN/nn na jednostki o mocy 630 kVA. Sumaryczna moc przyłączeniowa tylko nowych obiektów wynosi 3,2 MW – mówi Radosław Pobol prezes TAURON Dystrybucji.

Igrzyska Europejskie to największa multidyscyplinarna impreza sportowa w historii Polski i najważniejsze wydarzenie sportowe na świecie w tym roku. Sponsorem wydarzenia jest Grupa TAURON. Wydarzenie to ważny krok dla sportowców na drodze do Igrzysk Olimpijskich w Paryżu w 2024 roku. Dla energetyków z Grupy TAURON to kolejna duża impreza, która nie odbyłaby się bez ich zaangażowania i pracy.

Rozmiar 1,6 MB

1 / 1

Audio

20.06.2023

Łukasz Zimnoch, rzecznik prasowy TAURON Polska Energia

Pobierz m4a (1,6 MB)

0

Kontakt dla mediów

ul. ks. Piotra Ściegiennego 3

40-114 Katowice

Formularz subskrypcji

Wypełnij poniższy formularz.

Administratora danych osobowych jest Tauron Polska Energia S.A. ks. Piotra Ściegiennego 3, 40-114 Katowice.