Jesienny wygon jeży w Zabrzu

W ostatni dzień wakacji w Zabrzańskim Ogrodzie Botanicznym na łono przyrody wróciły dwa jeże. Oba kolczaki wyleczone zostały w Klinice Jeża MegaZwierza w Stanowicach, której partnerem jest TAURON. W trakcie wydarzenia zgromadzona publiczność usłyszała o tym, jak jesienią dbać o tuptające kolczaki.

- Jeże to nauczyciele odpowiedzialności, rozsądku i równowagi w przyrodzie. Realizowany od czterech lat Zielony Zwrot TAURONA, nasza strategia za symbol obrała sobie właśnie te zwierzęta. Wspieramy Klinikę i promujemy pomoc tym zwierzętom, bo większa bioróżnorodność sprzyja człowiekowi – wyjaśnia Łukasz Zimnoch, rzecznik prasowy TAURON polska Energia.

Na łono przyrody wróciła parka: jeżyca - tegoroczna pacjentka, z kłopotami jelitowymi, przywieziona bezpośrednio do Przychodni TOTU w Sosnowcu i zabiedzony samczyk z Knurowa, znaleziony w dziurze głębokiej na 70 cm. Śląska Fundacja „Życie dla Jeży” prowadząca Klinikę Jeża MegaZwierza powstała w celu propagowania ochrony środowiska naturalnego i bioróżnorodności, w tym  prowadzenia działań na rzecz ratowania jeży oraz finansowania Ośrodka w Stanowicach. Grupa TAURON wspomaga ten ośrodek od 2022r.

- Przed nami jesień, w trakcie której można się spodziewać „jesiennych sierot” jeżyków, które urodziły się w sierpniu i będą za małe by same przetrwały zimę. W ubiegłym roku na jesieni trafiło do Kliniki Jeża MegaZwierza w Stanowicach około 100 małych kolczaków. Zachęcam wszystkich wrażliwych ludzi do pomagania jeżom w ten trudny czas. Każda kruszynka ważąca poniżej 400 gramów nie przetrwa zimy, nie zdąży zgromadzić takiej masy i nie uzyska wagi minimalnej około 700 gram aby bezpiecznie hibernować. Żeby przeżyć potrzebuje ludzkiej empatii i schronienia na zimę. Reagujmy, jeżeli spotkamy małe jeże, samotne w dzień, leżące, chwiejnie się poruszające - zachęca do działania Joanna Suwała - Kontaktujmy się z profesjonalnym ośrodkami, one mają doświadczenie i możliwości aby takim jeżykom pomóc.

Na wyposażenie Kliniki Jeza MegaZwierza w Stanowicach składają się: 2 kojce zewnętrzne, 4 zagrody zewnętrzne, garaż dostosowany dla jeży ze specjalistyczną szafą mieszczącą 24 pojemniki do hibernacji, jedno pomieszczenie w domu, przeznaczone do całodobowej obserwacji jeży w najpoważniejszym stanie. Klinika Jeża MegaZwierza ma na wyposażeniu: specjalny pawilon, pełniący funkcję szpitala, dwa inkubatory, koncentrator tlenu, nebulizator, odsysarkę, mikroskop,  stetoskop, mata grzewcza, zapas termoforków, komplet literatury weterynaryjnej, dotyczącej zwierząt egzotycznych, dostępnej na rynku polskim, 150 pojemników, 1 mikroskop.

Rozmiar 5,0 MB 368x640 pikseli

Kontakt dla mediów

ul. ks. Piotra Ściegiennego 3

40-114 Katowice

Formularz subskrypcji

Wypełnij poniższy formularz.

Administratora danych osobowych jest Tauron Polska Energia S.A. ks. Piotra Ściegiennego 3, 40-114 Katowice.