Teren bloku 910 MW już po raz drugi scenerią dla ćwiczeń strażaków

Prawie 100 strażaków bierze udział w ćwiczeniach, jakie odbywają się na terenie bloku 910 MW w Jaworznie. Ćwiczenia stanowią okazję, by w warunkach rzeczywistych zapoznać się z tego typu obiektem i poszerzyć wiedzę z zakresu możliwości taktycznych i technicznych podczas pozorowanych działań gaśniczych. Na miejscu jest 20 zastępów Straży Pożarnej, zarówno państwowej, jaki i ochotniczej, z Jaworzna, Katowic, Mysłowic, Sosnowca i Chorzowa.

- Bezpieczeństwo pracowników, a także bezpieczeństwo naszych bloków energetycznych, a co za tym idzie także krajowego systemu energetycznego, jest dla nas najważniejsze. Ćwiczenia, jak te dzisiejsze, to doskonała okazja do sprawdzenia naszych procedur, instalacji i systemów, ale przede wszystkim to sposobność, by służby ratownicze oraz pracownicy w bezpieczny sposób mogli przećwiczyć sytuacje, które realnie wiązałby się z ogromnym zagrożeniem - wyjaśnia Bogusław Rybacki, wiceprezes zarządu ds. zarządzania majątkiem Grupy TAURON.

Ćwiczenia przebiegały według ścisłe ustalonego scenariusza: na terenie bloku 910 dochodzi do niebezpiecznego zdarzenia. W wyniku zatarcia elementów ruchomych, zapala się taśmociąg z węglem. Most nawęglania, którym biegnie taśmociąg, służy do transportu węgla na potrzeby pracy jednostki, więc jest to jeden z kluczowych elementów bloku energetycznego. Z powodu awarii nie działają samoczynne urządzenia gaśnicze. Pożar się rozprzestrzenia i uszkadza poszycie dachu. Oberwany element konstrukcyjny rani obchodowego. Poszkodowany pracownik jest nieprzytomny. Trwa akcja ratunkowa. Istnieje niebezpieczeństwo dalszego szybkiego rozprzestrzenienia się pożaru na pozostałą infrastrukturę elektrowni.

- Tego typu ćwiczenia to najlepszy sposób konfrontacji teorii z rzeczywistością i sprawdzenia prawidłowości obowiązujących procedur. Pozorowana akcja ratownicza umożliwiła również analizę wariantów taktycznych i sprzętowych pod kątem rzeczywistych zdarzeń, a przede wszystkim dała wielu profesjonalistom szansę na doskonalenie zasad prowadzenia łączności w trakcie działań z udziałem znacznych sił i środków - mówi st. bryg. Patrycjusz Fudała, komendant Miejski Państwowej Straży Pożarnej w Jaworznie.

Głównym założeniem ćwiczeń było poszerzenie wiedzy z zakresu możliwości taktycznych i technicznych podczas działań gaśniczych w obrębie układu nawęglania z praktyczną weryfikacją faktycznych możliwości wykorzystania infrastruktury przeciwpożarowej na terenie oddziału.

Rozmiar 821.9 kB

Kontakt dla mediów

ul. ks. Piotra Ściegiennego 3

40-114 Katowice

Formularz subskrypcji

Wypełnij poniższy formularz.

Administratora danych osobowych jest Tauron Polska Energia S.A. ks. Piotra Ściegiennego 3, 40-114 Katowice.