TAURON rośnie na rynku internetu światłowodowego

25 tysięcy domów już korzysta z internetu od TAURONA - to efekt realizacji planu komercjalizacji otwartej sieci światłowodowej. W zasięgu sieci, w skutek jej dogęszczania, znajduje się już 126 tysięcy gospodarstw domowych w 900 miejscowościach. TAURON jest jedyną grupą energetyczną realizującą budowę sieci światłowodowej w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa.

- Ponad 25 000 gospodarstw domowych korzysta już z superszybkiego Internetu na sieci TAURONA. Jest to efekt naszej współpracy z operatorami korzystającymi. Nieustannie pracujemy nad zwiększaniem świadomości społeczności lokalnych dotyczącej zrealizowanej przez nas inwestycji - co przekłada się na zwiększenie zainteresowania dostępem do szybkiego internetu - wyjaśnia Paweł Szczeszek, prezes Grupy TAURON. - Chcemy, by jak najwięcej mieszkańców mogło skorzystać z dostępu do szerokopasmowego łącza. To ważny element w cyfrowym rozwoju całego kraju - dodaje Szczeszek.

Z końcem 2022 r. TAURON, zgodnie z przyjętym harmonogramem, zakończył budowę infrastruktury światłowodowej na ostatnim z siedmiu obszarów konkursowych w ramach projektu POPC. Dotychczas zawarto umowy ramowe z 60 operatorami telekomunikacyjnymi. Już 27 z nich aktywnie świadczy usługi na sieci TAURONA.

Sieć TAURONA

Realizacja obszarów konkursowych POPC była początkiem działalności TAURONA na hurtowym rynku telekomunikacyjnym. Po zakończeniu budowy nastąpił kolejny etap inwestycji - komercyjne dogęszczanie sieci.

Ten krok to wyjście naprzeciw oczekiwaniom operatorów korzystających i mieszkańców, którzy są zainteresowani podłączeniem do światłowodu. W efekcie tych działań, sieć światłowodowa TAURONA obejmuje zasięgiem już ponad 126 000 gospodarstw domowych w blisko 900 miejscowościach.

- Wybudowana infrastruktura daje możliwość podłączenia większej liczby gospodarstw domowych, niż ta ujęta pierwotnie w projekcie POPC. Korzystając z dostępnych zasobów, sukcesywnie poszerzamy zasięg naszej sieci światłowodowej o adresy w jej pobliżu, możliwe do podłączenia - Leszek Chwalik, wiceprezes TAURON Obsługa Klienta.

TAURON jako operator

Jednym z wyzwań w procesie komercjalizacji sieci jest budowanie wizerunku TAURONA jako hurtowego operatora telekomunikacyjnego. To nowa gałąź rozwoju Grupy, która wzbogaca szerokie portfolio usług świadczonych na rzecz klientów TAURONA.

- W ramach prowadzonej kampanii informacyjno-promocyjnej, duży nacisk kładziemy na działania lokalne - współpracę z samorządami, bezpośrednie spotkania z mieszkańcami, czy udział w ważnych dla miejscowych społeczności wydarzeniach kulturalnych - wyjaśnia Leszek Chwalik.

Podłączając się do światłowodu od TAURONA, mieszkańcy zyskują otwarty dostęp do wielu operatorów telekomunikacyjnych, którzy świadczą usługi na tej sieci. Jedno przyłącze od TAURONA gwarantuje dostęp do wielu ofert. Ta hurtowa perspektywa uwalnia rynek i zwiększa jego konkurencyjność, niosąc za sobą szereg korzyści dla osób prywatnych. To jednocześnie kolejne wyzwanie komunikacyjne - dlatego podczas budowania świadomości nt. otwartej sieci światłowodowej, niezbędna jest współpraca z operatorami korzystającymi.

Plany na przyszłość

Etap komercyjnego dogęszczania sieci nadal trwa. Nieustannie sprawdzane są możliwości objęcia kolejnych obszarów i pojedynczych gospodarstw domowych zasięgiem światłowodu TAURONA. Nowe możliwości na rozwój sieci telekomunikacyjnej, a tym samym zapewnienie dostępu do światłowodu większej liczbie mieszkańców, stwarzają także planowane inwestycje Krajowego Planu Odbudowy (KPO) działanie C 1.1.1 „Zapewnienie dostępu do bardzo szybkiego internetu na obszarach białych plam (drugi nabór)” i FERC – Fundusze Europejskie na Rozwój Cyfrowy 2021-2027, Działania FERC.01.01 „Zwiększenie dostępu do ultra-szybkiego internetu szerokopasmowego”.

- Planujemy rozszerzać działalność telekomunikacyjną o nowe obszary. Obecnie oczekujemy na wyniki konkursów Krajowego Planu Odbudowy (KPO) oraz Funduszy Europejskich Rozwoju Cyfrowego (FERC). Jesteśmy w pełni otwarci na nowe możliwości - dodaje prezes Szczeszek.

W ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa 1.1 (POPC), pt. „Wyeliminowanie terytorialnych Różnic w możliwości dostępu do szerokopasmowego Internetu o wysokich przepustowościach.”, TAURON wybudował sieć światłowodową, która objęła zasięgiem 103 981 gospodarstw domowych i 428 jednostek oświatowych. Kwota dofinansowania Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego wyniosła 186 000 000 złotych. Całkowity budżet projektu wyniósł 278 mln złotych.

Rozmiar 1,2 MB

1 / 1

Audio

02.10.2023

Łukasz Zimnoch, rzecznik prasowy TAURON Polska Energia

Pobierz m4a (1,2 MB)

0

Kontakt dla mediów

ul. ks. Piotra Ściegiennego 3

40-114 Katowice

Formularz subskrypcji

Wypełnij poniższy formularz.

Administratora danych osobowych jest Tauron Polska Energia S.A. ks. Piotra Ściegiennego 3, 40-114 Katowice.