Wymiany inteligentnych liczników we Wrocławiu

We Wrocławiu ponad 360 tys. klientów TAURONA ma zamontowane inteligentne liczniki ze zdalnym odczytem. Pierwsze takie urządzenia zostały zainstalowane u klientów w 2014 roku. Ich 8-letni okres legalizacji właśnie mija i dlatego TAURON wymienia teraz całe partie liczników na nowe.

Proces wymiany liczników na liczniki zdalnego odczytu (LZO), to jeden z elementów realizacji obowiązku spółki wynikających z ustawy Prawo Energetyczne. W sumie już ponad milion klientów TAURONA na całym terenie działania spółki ma już zamontowane liczniki LZO.

Do 2031 roku u wszystkich odbiorców energii elektrycznej w Polsce będą pracować takie urządzenia. W TAURONIE montaże na masową skalę liczników inteligentnych zostały uruchomione w tym roku. W przypadku Wrocławia prowadzona jest już nawet wymiana tych zamontowanych kilka lat temu.

- Ponad milion liczników inteligentnych pracujących na sieci TAURON Dystrybucji to efekt kilku działań prowadzonych jednocześnie w ostatnich latach. TAURON Dystrybucja realizowała największy w Polsce program pilotażowy wymiany liczników, który objął miasto Wrocław. W latach 2014 - 2016 zainstalowanych tam zostało ponad 360 tys. inteligentnych liczników - wyjaśnia Radosław Pobol, prezes TAURON Dystrybucja. - Kolejne przedsięwzięcia to instalacja liczników zdalnego odczytu w ramach rynku mocy oraz bardzo duży wzrost liczby prosumentów. W przypadku prosumentów, a jest ich przyłączonych do sieci TAURON Dystrybucja już ok. 420 tys., wszystkie mikroinstalacje są wyposażone w inteligentny licznik dwukierunkowy - dodaje prezes Pobol.

Jeśli chodzi o sposób wymiany liczników, to zasady są dokładnie takie same, jak w ramach dotychczas zrealizowanych wymian liczników standardowych. Cały proces wymiany licznika trwa do ok. 30 minut, przy czym czas wyłączenia napięcia u klienta zazwyczaj jest krótszy. W przypadku kiedy licznik znajduje się poza obiektem - np. na klatce schodowej budynku wielorodzinnego, lub na zewnątrz budynku, obecność klienta podczas wymiany nie jest konieczna.

Obecnie wymiany we Wrocławiu realizowane są na terenie takich obszarów jak: Wysoka, Południe, Radwanowice, Gądów Mały, Zakrzów, Karłowice, Bartoszowice, Maślice, Kuźnik, Leśnica, Kozanów, Popowice, Muchobór Mały, Plac Grunwaldzki, Muchobór Wielki, Strachowice Żerniki, Pilczyce, Nowy Dwór, Stabłowice, Grabiszyn.

W sumie w roku 2023 na terenie Wrocławia wymieniono już ponad 80 tysięcy liczników na nowe. Do wymiany w tym roku planowanych jest jeszcze około 50 tysięcy liczników. Wymiany będą kontynuowane również w 2024 roku.

- Prace trwają w wielu miejscach na terenie miasta. Wymiany realizowane są w sposób masowy, co oznacza że monterzy wymieniają liczniki z wygasającą cechą legalizacyjną na nowe, starając się dotrzeć w jednym czasie do wszystkich liczników na danym terenie. Jeżeli licznik znajduje się na zewnątrz budynku, mieszkania lub lokalu, obecność klientów podczas wymiany nie jest konieczna. Kiedy licznik jest wewnątrz musimy zostać wpuszczeni do lokalu. Co jednak najważniejsze dla klientów - wymiana liczników jest bezpłatna i nie wymaga zmian w zawartej umowie - wyjaśnia Ewa Groń, rzecznik prasowy TAURON Dystrybucja.

Zaplanowane przez TAURON Dystrybucja prace obejmą jeszcze w 2023 r. kolejne obszary miasta. Będą to: Biskupin, Borek, Brochów, Gaj, Gądów Mały, Grabiszyn, Jagodno, Karłowice, Klecina, Kleczków, Kowale, Kozanów, Krzyki, Książe Małe, Leśnica, Muchobór Mały, Muchobór Wielki, Nowy Dwór, Ołtaszyn, Oporów, Osobowice, Partynice, Plac Grunwaldzki, Południe, Popowice, Poświętne, Psie Pole, Radomierzyce, Różanka, Sępolno, Sołtysowice, Stare Miasto, Swojczyce, Tarnogaj, Wojszyce, Zakrzów, Zalesie, Złotniki.

Warto podkreślić, że klient nie ma żadnych obowiązków związanych z wymianą, nie ponosi żadnych kosztów, nie są wystawiane faktury lub wprowadzane zmiany do umów. Jeżeli jest w domu podczas wymiany lub jeżeli jego obecność jest niezbędna dla umożliwienia dostępu pracownika do licznika, może jedynie złożyć podpis na elektronicznym urządzeniu potwierdzając wymianę.

Bezpieczeństwo klientów

Wszystkie wymiany prowadzone są przez upoważnionych przedstawicieli TAURON Dystrybucji, tj. pracowników spółki lub współpracujących firm. Monterzy posiadają imienne identyfikatory oraz legitymacje.

Dodatkowo tożsamość montera można potwierdzić pod numerami infolinii TAURON Dystrybucja - 32 606 0 616 lub pod dedykowanymi numerami służącymi do umawiania terminów wymian liczników na terenie Wrocławia - 506 009 215 oraz 506 009 216.

Do części klientów, których dane posiada spółka wysłane zostaną również powiadomienia sms lub email o planowanej wymianie urządzenia. Powiadomienia te mają wyłącznie charakter informacyjny i nie wymagają żadnych działań lub zgłoszeń po stronie klientów.

- Wysyłamy taką spersonalizowaną korespondencję ponieważ zależy nam na dotarciu z informacją o wymiennie liczników do jak największej liczby klientów. Ułatwia to i przyśpiesza cały proces dla pracowników, a sami klienci będą przygotowani na wizytę montera, mając dzięki temu również mniej pytań i wątpliwości dotyczących wymian - dodaje Ewa Groń.

Informacje na temat liczników ze zdalnym odczytem oraz samych wymian odbiorcy mogą uzyskać na stronie  lub www.amiplus.pl

P1533061.jpg

Rozmiar 718,6 kB 2604x1952 pikseli

1 / 4

Foto

14.11.2023

Pobierz jpg (718,6 kB)

0

Kontakt dla mediów

ul. ks. Piotra Ściegiennego 3

40-114 Katowice

Formularz subskrypcji

Wypełnij poniższy formularz.

Administratora danych osobowych jest Tauron Polska Energia S.A. ks. Piotra Ściegiennego 3, 40-114 Katowice.