Przedświąteczne bezpieczeństwo w Internecie. TAURON wspiera klientów

Wzrosła aktywność cyberprzestępców próbujących wyłudzić pieniądze na rzekome inwestycje realizowane z Grupą TAURON. W okresie przedświątecznym częściej dochodzi też do przestępstw internetowych. TAURON rusza z nową kampanią promującą zasady bezpieczeństwa w internecie i publikuje specjalny poradnik pod nazwą „W internecie rób prezenty bliskim, nie oszustom!”. Poradnik jest dostępny na tauron.pl/bezpieczenstwo

- W tym roku nasi klienci skorzystają ponad 3 miliony razy z samoobsługowych formularzy online, dzięki czemu mogą bezpiecznie i sprawnie załatwić swoje sprawy związane z energią elektryczną. Rozwijanie bezpiecznych cyfrowych kanałów obsługi to jeden z naszych biznesowych priorytetów. Integralną częścią cyfryzacji usług jest bezpieczeństwo, dlatego realizujemy kolejne działania edukacyjne dla naszych klientów - mówi Paweł Szczeszek, prezes Grupy TAURON.

Ważne ostrzeżenie

Energetyczny lider ostrzega, że w sieci można natknąć się na fałszywe strony internetowe z użyciem logo TAURON. Strony te promowane są w mediach społecznościowych i komunikatorach. W ten sposób cyberprzestępcy próbują wyłudzić pieniądze na rzekome inwestycje realizowane z Grupą TAURON. Cyberprzestępcy w trakcie złośliwej kampanii nawiązują także kontakt telefoniczny i poprzez komunikatory.

TAURON podkreśla, że nie prowadzi w mediach społecznościowych żadnych kampanii promocyjnych dot. finansowania inwestycji Grupy.

Aby ustrzec się przed oszustwami tego typu należy pamiętać, że główna, oryginalna strona TAURON ma adres www.tauron.pl, a system transakcyjny do obsługi klientów nosi nazwę Mój TAURON i znajduje się pod adresem www.mojtauron.pl

To trzeba wiedzieć

W nowej edycji działań edukacyjnych TAURON wskazuje na popularne rodzaje oszustw i wyłudzeń szczególnie intensywnych w okresie przedświątecznym oraz radzi jak się przed nimi ustrzec.

Specjaliści zajmujący się bezpieczeństwem w sieci podkreślają, że celem cyberprzestępców jest wyłudzenie pieniędzy lub danych. Oszust wykorzysta dane osobowe, hasła i kody dostępu, aby okraść, zaciągnąć zobowiązania finansowe w imieniu poszkodowanego lub wyłudzić pieniądze od rodziny i znajomych.

Dlatego, jak wskazują eksperci, nie należy działać pod wpływem emocji. Przestępcy chcą wyprowadzić z równowagi oraz zmusić do niezwłocznego działania. Ich kreatywność jest w tym zakresie niemal nieograniczona. Zachowanie zdrowego rozsądku jest zatem kluczowe dla bezpieczeństwa w sieci.

Żadna instytucja nie żąda i nie zmusza do podawania poufnych informacji za pomocą poczty elektronicznej lub telefonu. Żadne z nich nie potrzebuje też haseł dostępu do wszelkiego rodzaju kont.

Eksperci podkreślają, że jeżeli pojawiają się wątpliwości co do autentyczności otrzymanego maila lub wiadomości SMS i zawartej w nich treści – warto rozwiać je, kontaktując się z instytucją, od której rzekomo pochodzi wiadomość. Można na przykład samodzielnie zadzwonić na infolinię, której numer znajdziesz na oficjalnej stronie lub w swoich dokumentach.

Do czasu upewnienia się, że wiadomość jest prawdziwa nie należy klikać w żadne linki, nie odpowiadać na wiadomości i nie otwierać załączników, a wiadomość najlepiej oznaczyć jako spam.

Przydatny ebook

Więcej informacji o tym jak wyglądają przykładowe działania phisingowe i jak bronić się przed różnymi metodami oszustw interntowych, a także o tym jak bezpiecznie płacić w internecie i robić zakupy online w przedświątecznym okresie wzmożonej aktywności cyberprzestępców - znajduje się w nowym ebooku TAURONA dostępnym na tauron.pl/bezpieczenstwo

Rozmiar 805.8 kB

1 / 2

Audio

05.12.2023

Daniel Iwan, rzecznik prasowy TAURON Sprzedaż

Pobierz mp3 (805.8 kB)

0

Kontakt dla mediów

ul. ks. Piotra Ściegiennego 3

40-114 Katowice

Formularz subskrypcji

Wypełnij poniższy formularz.

Administratora danych osobowych jest Tauron Polska Energia S.A. ks. Piotra Ściegiennego 3, 40-114 Katowice.