TAURON wspiera prosumentów. Przez eLicznik

Aplikacja eLicznik TAURONA zyskała funkcjonalność wspierającą posiadaczy fotowoltaiki. Dzięki nowemu rozwiązaniu, prosumenci będą mogli uzyskać precyzyjne informacje dotyczące ilości energii pobranej i oddanej zarówno przed i po bilansowaniu godzinowym. Oznacza to, że w aplikacji są dostępne dane pomiarowe odzwierciedlone na fakturach.

Od kwietnia 2022 r. rozliczenia prosumentów odbywają się na podstawie ilości energii sumarycznie zbilansowanej w każdej godzinie. Na fakturze klienci są więc rozliczani z ilości energii, która przekracza autokonsumpcję w każdej godzinie.

Aplikacja eLicznik pozwala na precyzyjnie określenieilości energii pobranej i oddanej zarówno przed i po bilansowaniu godzinowym. Dzięki nowej funkcjonalności każdy prosument widzi swoje godzinowe rozliczenie.

- Dotychczas w aplikacji eLicznik udostępnialiśmy dane pomiarowe energii pobranej i wprowadzonej do sieci dystrybucyjnej rejestrowane bezpośrednio w liczniku energii, bez szczegółowych rozliczeń w trybie godzinowym. Dlatego klienci korzystający z aplikacji widzieli różnicę między ilością energii w aplikacji eLicznik, a danymi rozliczeniowymi na fakturze – mówi Radosław Pobol, prezes spółki TAURON Dystrybucja. - Obecnie udostępniamy nową wersję aplikacji, która dodatkowo prezentuje dane pomiarowe zbilansowane w układzie godzinowym. Ułatwia to klientom analizę danych pomiarowych rejestrowanych przez licznik i wyjaśnia wynik rozliczeń, które otrzymuje klient na fakturze wystawionej przez sprzedawcę energii – dodaje Pobol.  

Bilansowanie godzinowe

Zgodnie z aktualnymi zasadami bilansowanie polega na zsumowaniu w danej godzinie energii pobranej z sieci na każdej z faz (wartość X) oraz zsumowaniu w danej godzinie energii wprowadzonej do sieci na każdej fazie (wartość Y).

Następnie polega na matematycznym działaniu – odjęciu od sumy energii pobranej z sieci sumy ilości energii wprowadzonej (X-Y). W taki sam sposób wykonywane jest rozliczenie również dla klientów korzystających z zasilania jednofazowego, a wynik tego działania widzi klient na fakturze, jako efekt swojego godzinowego rozliczenia. Obecnie widzi je także w aplikacji eLicznik, bez konieczności dokonywania obliczeń samodzielnie.

Co ważne, w przypadku otrzymania wartości ujemnej rozliczenia ilość energii wprowadzonej do sieci, po jej sumarycznym zbilansowaniu jest przez sprzedawcę energii:  

- w przypadku net-meteringu przekazana na indywidualny wirtualny magazyn energii (wartość w kWh)

- w przypadku net-bilingu zostanie przekazana na depozyt prosumencki po przeliczeniu na wartość energii (wartość w zł.)

Żeby ułatwić klientom dotarcie do tych danych spółka przygotowała krótki filmik, pokazujący jak korzystać z aplikacji eLicznik https://www.youtube.com/watch?v=Uz768zt2b_k

Warto zaznaczyć, że sumaryczne bilansowanie niesie korzyści głównie dla właściciela mikroinstalacji, gdyż poprzez wyprodukowanie i zużycie energii w tej samej godzinie zmniejszona zostaje ilość energii pobranej z sieci. Przekłada się to na niższe faktury za energię elektryczną.

Co drugi prosument z sieci TAURONA korzysta z eLicznika

Serwis eLicznik został uruchomiony już w 2012 roku i udostępnia dane pomiarowe klientom TAURON Dystrybucji posiadającym liczniki zdalnego odczytu (LZO). Ze względu na to, że takich liczników u klientów sukcesywnie przybywa, aplikacja staje się coraz bardziej popularna i coraz częściej wykorzystywana przez klientów. W ostatnich miesiącach w aplikacji jest ruch na poziomie ponad 1,5 mln odwiedzin miesięcznie.

- Z serwisu eLicznik mogą korzystać wszyscy klienci TAURON Dystrybucji, u których zamontowano zdalne liczniki i uruchomiono komunikację automatyczną z Systemem Zdalnego Odczytu. Obecnie dostęp do serwisu mają klienci objęci projektami rozwoju infrastruktury pomiarowej AMI, mikrowytwórcy energii, a więc posiadacze mikroinstalacji a także odbiorcy przemysłowi, rozliczani w wybranych grupach taryfowych - tłumaczy Radosław Pobol prezes TAURON Dystrybucji.

W sieci TAURON Dystrybucji pracuje już ponad milion liczników zdalnego odczytu i to im jest dedykowana aplikacja. Z ponad 424 tys. mikroinstalacji przyłączonych do sieci spółki ponad 233 tys. ich właścicieli korzysta z eLicznika.

Każdy klient może zweryfikować dostępność serwisu dla swojej lokalizacji pod linkiem https://amiplus.tauron-dystrybucja.pl/elicznik/sprawdz-dostep

Żeby skorzystać z serwisu wystarczy komputer z dostępem do internetu lub smartfon. Do połączenia z serwisem wykorzystywana jest dowolna przeglądarka internetowa lub dedykowana, darmowa aplikacja, dostępna w sklepach Google Play i Apple AppStore.

Co zyskuje klient?

Korzyści dla klientów korzystających z aplikacji to przede wszystkim wsparcie racjonalnego korzystania z energii elektrycznej.

- Aplikacja to realne narzędzie pomagające w codziennym oszczędzaniu energii. Dzięki niej mamy bieżący dostęp do informacji o własnym zużyciu energii elektrycznej. Możemy porównać swoje zużycia w trybie dziennym, miesięcznym i rocznym, w tym również ze średnią statystyczną oraz ustawić powiadomienia e-mail o przekroczeniu założonego poziomu zużycia energii – mówi Radosław Pobol.

W przypadku posiadaczy mikroinstalacji dla opłacalności inwestycji kluczowe jest dopasowanie instalacji do rzeczywistego zużycia energii. Im większa jest autokonsumpcja energii w czasie rzeczywistym, tym oszczędności z fotowoltaiki są większe. Na największe oszczędności mogą zawsze liczyć te gospodarstwa domowe, które zmaksymalizują bieżące zużycie produkowanej energii elektrycznej.

Rozmiar 715,0 kB

1 / 1

Audio

07.12.2023

Ewa Groń, rzecznik prasowy TAURON Dystrybucja

Pobierz m4a (715,0 kB)

0

Kontakt dla mediów

ul. ks. Piotra Ściegiennego 3

40-114 Katowice

Formularz subskrypcji

Wypełnij poniższy formularz.

Administratora danych osobowych jest Tauron Polska Energia S.A. ks. Piotra Ściegiennego 3, 40-114 Katowice.