TAURON łączy wiatr ze słońcem

TAURON rozwija technologię łączenia instalacji fotowoltaicznych z turbinami wiatrowymi. Tego typu jednostka wytwórcza stanęła w Głażewie, na terenie należącym do przedsiębiorstwa komunalnego Aqualift Międzychód. Energia elektryczna wyprodukowana w instalacji zasili prowadzony na miejscu proces technologiczny.

- Staramy się w sposób praktyczny podchodzić do pojawiąjących się na rynku nowinek z zakresu nowoczesnej energetyki. Trudno powiedzieć, czy małe turbiny wiatrowe zyskają taką popularność jak instalacje PV, ale stanowiąc element uzupełniający dla fotowoltaiki, mogą w najbliższych latach wyraźnie wpłynąć na opłacalność produkcji energii elektrycznej pochodzącej z niewielkich jednostek wytwórczych – przekonuje Marcin Styrna, wiceprezes spółki TAURON Nowe Technologie.

Instalacja ma moc 50 kW, z czego 30 kW przypada na panele fotowoltaiczne, a 20 kW pochodzi z dwóch turbin wiatrowych o pionowej osi obrotu. Zastosowane w instalacji małe turbiny wiatrowe charakteryzują się niską prędkością startową – już podmuchy wiatru o prędkości 1m/s zapewniają ruch łopat wirnika. Producent zabezpieczył urządzenie na wypadek niebezpiecznych warunków atmosferycznych. Turbina przeszła testy w warunkach huraganowego wiatru.

Za ochronę przed nadmiernym rozpędzeniem się łopat i wirnika odpowiedzialny jest system hamulców elektromagnetycznych i elektromechanicznych. Same turbiny są stosunkowo ciche, przy prędkości wiatru na poziomie 8 m/s (5. stopień w skali Beauforta) poziom natężenia dźwięku, mierzonego z odległości 60 m, nie przekracza 46 dB (to wartość odpowiadająca pracy domowej zmywarki). Warto dodać, że urządzenia mogą pracować w temperaturach od -40 do 70 stopni Celsjusza, czyli w granicach, które nie bywają notowane na naszej szerokości geograficznej - ostatni raz -41 stopni na terenie Polski termometry pokazały 11 stycznia 1940 r. To ważny parametr, biorąc pod uwagę fakt, że turbina wiatrowa może optymalnie funkcjonować także w okresie zimowym, czyli wtedy, kiedy popularne instalacje PV mają śladowe uzyski prądu. 

Wsparcie instalacji PV ze strony turbin wiatrowych nabiera jeszcze większego znaczenia, kiedy przeanalizujemy liczbę dni słonecznych w Polsce. Według meteorologów w ciągu roku nasz kraj może liczyć na 1600 godzin pełnego słońca. W pozostałe dni szansę na większą produkcję energii elektrycznej będą dawały turbiny wiatrowe. 

Wyniki Grupy TAURON (13).png

Rozmiar 1,7 MB 1890x1063 pikseli

1 / 4

grafika

03.06.2024

Pobierz png (1,7 MB)

0

Kontakt dla mediów

ul. ks. Piotra Ściegiennego 3

40-114 Katowice

Formularz subskrypcji

Wypełnij poniższy formularz.

Administratora danych osobowych jest Tauron Polska Energia S.A. ks. Piotra Ściegiennego 3, 40-114 Katowice.