Samorządy w nowym świetle. 24 tys. nowych LED-ów w sieci oświetleniowej TAURONA

Są energooszczędne, ekologiczne i poprawiają widoczność, zwiększając poczucie bezpieczeństwa w miejscach publicznych. Dzięki nim zmianie ulega wizerunek polskich miast, miasteczek i wsi – 24 tysiące opraw z LED-owym źródłem światła trafiło w 2024 roku do sieci oświetleniowej TAURONA. Nowe oświetlenie pojawiło się m.in na terenie gmin: Głogówek, Bierawa, Wyry i Korfantów.

W sieci oświetleniowej należącej do TAURON Nowe Technologie już niemal co czwarta oprawa oświetleniowa posiada LED-owe źródło światła. W ostatnich miesiącach TAURON zakończył modernizację oświetlenia w gminach Głogówek, Wyry, Korfantów i Bierawa. W tych czterech lokalizacjach energetycy wymienili w sumie prawie 5 tys. opraw oświetleniowych (Głogówek – 1515, Bierawa – 1261, Wyry – 794, Korfantów – 1150). W Głogówku moc sieci oświetleniowej została zredukowana ze 178 kW do 71 kW, a w Wyrach po modernizacji spadła ze 116 kW do 32 kW. W Bierawie moc udało się obniżyć z 201 kW do 53 kW, a w Korfantowie z 138 kW do 50 kW.

- Rozsądne gospodarowanie energią elektryczną to dziś podstawa ekonomicznego bytu samorządów. A mając świadomość obciążeń, z którymi muszą mierzyć się polskie gminy, proponujemy samorządom takie rozwiązania, które realnie poprawiają ich bilans ekonomiczny. Dla przeciętnego mieszkańca modernizacja oświetlenia to też istotna zmiana, bo powoduje wzrost komfortu życia, a przestrzeń publiczna staje się bezpieczniejsza i bardziej przyjazna po zmroku – przekonuje Marcin Styrna, wiceprezes TAURON Nowe Technologie.    

Podstawową zaletą oświetlenia ulicznego typu LED jest jego energooszczędność. Ta technologia pozwala na redukcję zużycia energii elektrycznej o ok. 50% i to tylko przy wymianie przestarzałych opraw sodowych na nowoczesne LED-y. Jeszcze większe oszczędności można uzyskać stosując systemy sterowania oświetleniem, które pozwalają redukować moc urządzeń w porach, w których ruch w miejscach publicznych jest najmniejszy. To eliminuje konieczność całkowitego wyłączania sieci oświetleniowej w określonych porach, co było dość powszechną praktyką w czasach niedawnych zawirowań na rynku energii.

Ale oświetlenie typu LED to nie tylko korzyści ekonomiczne. Lampy produkowane w technologii są znacznie trwalsze od swoich tradycyjnych odpowiedników, w przypadku uszkodzenia oprawy nie ma ryzyka emisji niebezpiecznych substancji chemicznych do atmosfery, a wyeksploatowane urządzenia można poddać łatwemu recyklingowi. Szacuje się, że żywotność żarówki sodowej, używanej w oświetleniu ulicznym, wynosi od 6000 do 8000 godzin. Trwałość LED-a jest nawet dziesięciokrotnie większa.

TAURON zarządza oświetleniem ulicznym na terenie 600 gmin na południu Polski. Energetyczny koncern jest właścicielem ok. 600 tysięcy punktów świetlnych

O spółce

TAURON Nowe Technologie dostarcza nowoczesne i przyjazne środowisku rozwiązania technologiczne dla samorządów i przedsiębiorstw. Spółka tworzy w ten sposób bezpieczną i funkcjonalną przestrzeń, od oświetlenia ulicznego, aż po zaawansowane rozwiązania infrastruktury elektroenergetycznej, elektromobilności oraz instalacji służących do produkcji czystej energii.

  

 

oświetlenie-10.jpg

Rozmiar 6,3 MB 5000x3335 pikseli

1 / 1

foto

04.02.2025

Pobierz jpg (6,3 MB)

0

Kontakt dla mediów

ul. ks. Piotra Ściegiennego 3

40-114 Katowice

Formularz subskrypcji

Wypełnij poniższy formularz.

Administratora danych osobowych jest Tauron Polska Energia S.A. ks. Piotra Ściegiennego 3, 40-114 Katowice.