Do końca września firmy, spełniające kryteria dużego przedsiębiorstwa, muszą przeprowadzić audyt energetyczny. Obowiązek ten jest realizowany co 4 lata. Eksperci TAURONA podkreślają, że audyty energetyczne i wdrażanie wynikających z nich zaleceń to droga do efektywnego zarządzania energią w przedsiębiorstwie. Energetyczna spółka przygotowała dla firm ebooka o sposobach na zwiększanie efektywności energetycznej w małym i dużym biznesie.
- Audyt energetyczny to nie tylko obowiązek, lecz także szansa na podniesienie standardów zarządzania energią i efektywności procesów biznesowych w przedsiębiorstwie. Zrealizowane przez naszych ekspertów audyty efektywności energetycznej, pozwoliły firmom na zredukowanie zużycia energii elektrycznej od 30 to nawet 50 procent. Szacujemy, że firmy, które przeprowadziły audyt w ciągu ostatnich lat i wdrożyły rekomendowane przez naszych ekspertów rozwiązania mogły już zaoszczędzić na wydatkach za energię nawet pięć milionów złotych – podkreśla Krzysztof Czajka, wiceprezes zarządu TAURON Sprzedaż.
Audyt energetyczny przedsiębiorstwa musi przeprowadzić każda duża firma, która zatrudnia 250 lub więcej pracowników, osiąga powyżej 50 mln euro rocznego obrotu i ma sumę bilansową powyżej 43 mln euro. Podstawą prawną dla obowiązkowego audytu energetycznego w firmach jest Ustawa o efektywności energetycznej z 2016 roku. Firmy, które spełniły kryteria dużego przedsiębiorstwa przed wejściem w życie tej Ustawy, miały obowiązek przeprowadzić pierwszy audyt do 30 września 2017 r. Kolejny termin to 30 września tego roku, gdyż godnie z przepisami, duże firmy są zobowiązane do przeprowadzania audytu energetycznego co cztery lata.
Energia pod lupą
Audyt energetyczny przedsiębiorstwa obejmuje procesy biznesowe, które odpowiadają za minimum 90 procent zużycia energii w firmie. To analiza poziomu i sposobu zużycia energii w firmie. Ma na celu identyfikację obszarów nadmiernego zużycia energii oraz opracowanie rekomendacji dotyczących poprawy efektywności energetycznej i redukcji kosztów.
Proces kończy się raportem. Znajdują się w nim dane pomiarowe oraz rekomendacje działań optymalizacyjnych. Jeżeli zostaną wdrożone w firmie, może ona uzyskać oszczędności na rachunkach za prąd. Jednocześnie działalność firmy będzie generowała mniejszą emisję gazów cieplarnianych.
Po zakończeniu audytu firma ma 30 dni na zawiadomienie Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki. Wszystkie dokumenty związane z przeprowadzonym audytem należy przechowywać do celów kontrolnych przez 5 lat.
Ważna efektywność
Niezależnie od wielkości firmy mogą również wykonać audyt efektywności energetycznej.
Efektywność można podnieść poprzez minimalizację strat, lepsze zarządzanie energią lub zastosowanie energooszczędnych odbiorników. Nowoczesnym sposobem optymalizacji jest odzyskiwanie energii z różnych procesów.
Audyt efektywności energetycznej jest warunkiem ubiegania się o przyznanie białych certyfikatów lub dofinansowania przedsięwzięć, które mają poprawić efektywność energetyczną.
Sposób na opłatę mocową
Audytem można objąć w firmie również opłatę mocową, czyli jeden ze składników rachunków za prąd, który pokrywa koszty związane z utrzymaniem gotowości do dostarczania prądu i zapewnieniem bezpieczeństwa energetycznego. Jej wysokość zależy od wielkości zużycia, sposobu naliczania i charakterystyki poboru energii przez klienta.
Jak podkreślają energetyczni eksperci, warto przeanalizować wszystkie czynniki, które wpływają na wysokość naliczeń w przedsiębiorstwie i skorzystać z optymalizacji opłaty mocowej. Dzięki temu możliwe jest utrzymanie jej na niskim poziomie.
Przydatny poradnik
Dla przedsiębiorstw zobligowanych do przeprowadzenia w tym roku audytu energetycznego i wszystkich firm zainteresowanych efektywnością energetyczną eksperci TAURONA przygotowali pomocny ebook, do pobrania na stronie biznes.tauron.pl/audyty.
***
TAURON Sprzedaż zajmuje się sprzedażą energii elektrycznej klientom indywidualnym i biznesowym. Każdego dnia z energii TAURON Sprzedaż korzysta blisko 6 mln klientów na terenie całego kraju. Spółka oferuje miedzy innymi energię pochodzącą z własnych źródeł odnawialnych oraz usługi i nowoczesne technologie w zakresie fotowoltaiki, magazynowania energii, ogrzewania i poprawy efektywności energetycznej.